Zaproszenie na zabawę Andrzejkową
Literacki alfabet - T jak Tuwim
W ramach realizacji Programu Narodowego Rozwoju Czytelnictwa "Literacki alfabet - T jak Tuwim" 17 listopada uczniowie klasy II przedstawili inscenizację wiersza Juliana Tuwima "Lokomotywa". Ekspresyjność utworu spowodowała, że wszyscy uczniowie włączyli się do recytacji. Była wyśmienita zabawa, również przy recytacji wiersza "Rzepka". W nagrodę wszyscy recytatorzy zostali nagrodzeni cukierkami. Dodatkowo klasa II przygotowała wystawę prac plastycznych do wierszy Juliana Tuwima między innymi takich jak: "Dyzio Marzyciel", "Ptasie radio", "Słoń Trąbalski", "Warszawa", "Abecadło", "Zosia Samosia", "Warzywa". W wolnych chwilach można poczytać utwory Juliana Tuwima, bo na szkolnym korytarzu znajduje się biblioteczka z jego twórczością.
Narodowe Święto Niepodległości
Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości w naszej szkole odbyły się 10 listopada. Uczniowie klasy III przygotowali apel, podczas, którego zostały przypomniane najważniejsze wydarzenia historyczne związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Uczniowie pięknie recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne. Dominował nastrój patriotyczny, na który miały wpływ symbole narodowe tj. flaga państwowa, śpiew hymnu narodowego i Roty Marii Konopnickiej, oraz kotyliony noszone przez młodych artystów. To była pełna pozytywnych emocji lekcja historii.
Ślubowanie klasy I
Witajcie w gronie uczniów!
Życzymy naszym pierwszoklasistom, aby nauka była dla nich radością, drogą do wielkich
i mądrych odkryć, a w przyszłości umożliwiła realizację swoich marzeń
"Ślubuję być dobrym Polakiem.
Ślubuję dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły.
Będę uczyć się w szkole jak kochać Ojczyznę,
jak dla niej pracować kiedy urosnę.
Będę starał się być dobrym kolegą.
Swym zachowaniem i nauką będę
sprawiać radość rodzicom i nauczycielom"
- Ślubuję.Dnia 9 listopada 2016 roku uczniowie klasy pierwszej zostali przyjęci w poczet uczniów Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Żeronicach. Do tej ważnej chwili przygotowywali się od pierwszych dni nauki w szkole. Dzieci wiedzą, że ich obowiązkiem jest pilna nauka, a w świat wiedzy wprowadzą ich nauczyciele i rodzice, mogą liczyć również na pomoc starszych kolegów i koleżanek.
Uroczystość ślubowania rozpoczęła się częścią artystyczną. Uczniowie recytowali wiersze, śpiewali piosenki, odpowiadali na pytania przygotowane przez starszych kolegów. Następnie złożyli ślubowanie na sztandar szkoły i zostali pasowani przez dyrektora szkoły panią Dorotę Stelmaszczyk na uczniów Szkoły Podstawowej w Żeronicach. Otrzymali pamiątkowe dyplomy, legitymacje. Miłym akcentem były upominki od koleżanek i kolegów z oddziału przedszkolnego i starszych klas. Rodzice przygotowali słodki poczęstunek.
Śniadanie daje moc
Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień! Dlatego uczniowie z klas I – III 8 listopada b.r. przygotowali pyszne, zdrowe śniadanie, które z apetytem spałaszowali wspólnie. Można było zjeść kanapki przygotowane przez rodziców, wypić kubek pełnowartościowego mleka, a na deser przegryźć jabłko, gruszkę lub inny owoc. Dzięki takim akcjom wśród naszych uczniów rośnie świadomość nt. zdrowego odżywiania się i roli śniadania w codziennym życiu.
Śniadanie daje moc !
Dzieci z naszej szkoły realizują program edukacyjny „Śniadanie Daje Moc”. Celem programu jest propagowanie codziennego spożywania zdrowych i wartościowych posiłków, a w szczególności śniadań, jako najważniejszego posiłku dla dzieci w ciągu dnia.
W ramach programu dzieci z oddziału przedszkolnego przygotowały owocowe szaszłyki. Okazały się one wspaniałym deserem na drugie śniadanie dla przedszkolaków jak również kolegów i koleżanek z klas I-III. Dzieci z przedszkola codziennie wzbogacają śniadanie spożywając warzywa lub owoce. Rodzice zobowiązali się do współpracy z wychowawcą i zadeklarowali, że będą wzbogacać śniadanie dodając zdrowy deser. Przedszkolaki chętnie obserwują i doświadczają. W ramach programu „Śniadanie Daje Moc” obserwowały etapy przygotowania sałatki brokułowo - warzywnej, którą mieli okazję próbować.
Uczniowie z klasy II również potwierdzili, iż wiedzą jak zdrowo się odżywiać. Przygotowali sałatkę warzywną. Walory smakowe i odżywcze przeszły wszelkie oczekiwania małych kucharzy. Witaminowa uczta śniadaniowa dała im dużo mocy.
MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH
,, Książka jest to mędrzec łagodny i pełen słodyczy. Puste życie napełnia światłem, a puste serce wzruszeniem... Książka wszystko potrafi.”
Kornel Makuszyński
Sprawozdanie z realizacji projektu edukacyjnego
MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH
W trosce o poprawę stanu czytelnictwa podjęto działania, które miały na celu zainteresować uczniów tekstem drukowanym.
Poniższy projekt pozwolił wyrobić w uczniach nawyk sięgania po książkę. Dzięki temu rozwinęli oni swoje zainteresowania i właściwie wykorzystają wolny czas.
Ostatnio można zaobserwować, że konkurencją książki zostały telewizja, komputer i Internet. To właśnie z nimi dzieci chętnie obcują. Podjęte działania pozwolą sprawić, aby dziecko oderwało się od TV, polubiło książkę, przekonało się do niej, było z nią „za pan brat” i przygotowało się do samodzielnego poszukiwania informacji i materiałów w niej zawartych.
Zaprojektowane zadania przyczyniły się do bliższego zapoznania uczniów z bogatym światem książek i pokonania stereotypowego podejścia do lektury.
Projekt był realizowany w październiku 2016 roku w klasach I – VI oraz w oddziale przedszkolnym. Do niektórych zadań projektowych włączeni zostali rodzice.
Cele ogólne projektu:
- rozbudzanie zainteresowań czytelniczych,
- motywowanie uczniów do czytania,
- kształcenie wrażliwości czytelniczej,
- rozbudzanie zainteresowań książką,
- zmotywowanie uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej.
SPOSÓB REALIZACJI
Pierwszy tydzień:
- Apel Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
- Prezentacja multimedialna
- Ogłoszenie konkursów: plastyczny -klasy I – III i oddział przedszkolny „Zakładka do książki”, fotograficzny „Z książką mi do twarzy” klasy IV – VI
- Gazetka przed biblioteką
- Zainicjowanie akcji „Czytelnicza Sztafeta Szkół” we współpracy z Biblioteką Pedagogiczną w Kutnie
- Udział w konkursie recytatorskim „Przyroda w poezji – wiejskie krajobrazy” organizowanym przez Gminną Bibliotekę i GOK w Bedlnie
Drugi Tydzień:
- Słodki tydzień w bibliotece – na każdego gościa czekała słodka niespodzianka
- Bank książkowych słówek - podanie słownictwa związanego z konstrukcją opinii, ocena książki ze względu naakcję, bohaterów, wydarzenia; podanie kryteriów wartości książki
- Zabawy literackie, krzyżówki, rebusy, zagadki, kolorowanki
- Wycieczka klas IV – VI do Gminnej Biblioteki Publicznej w Bedlnie – poznanie jej zasobów, rozmowa na temat nowości wydawniczych oraz ulubionych książek dla dzieci, poznanie zasad funkcjonowania biblioteki, korzystanie z katalogu bibliotecznego
Trzeci tydzień – podsumowanie projektu:
- Tydzień głośnego czytania
- Czytamy Sienkiewicza: gazetka i wystawa poświęcona pisarzowi
- Akcja „Czytelnicza Sztafeta Szkół” – głośne czytanie wybranych tekstów H. Sienkiewiczaz udziałem zaproszonych gości
- Rozstrzygnięcie konkursu na zakładkę i konkursu fotograficznego
Opis efektów projektu:
Uczeń:
- Wie, że umiejętność czytania ze zrozumieniem jest niezbędną umiejętnością w życiu.
- Potrafi wybrać książki, które chce przeczytać, dostosowane do swoich możliwości intelektualnych, zainteresowań.
- Zna lektury szkolne i książki dla dzieci, potrafi w ciekawy sposób je zaprezentować i zachęcić do ich czytania.
- Wybiera książki, które chciałby przeczytać i poleca je w bibliotece szkolnej.
- Samodzielnie tworzy praceplastyczne i fotograficzne dotyczące książeki czytania.
- Promuje czytanie dla przyjemności wśród rówieśników i biblioteki znajdujące się w pobliżu miejsca zamieszkania.
Sprawozdanie sporządziła Małgorzata Czarnecka – bibliotekarz SP Żeronice
UROCZYSTOŚĆ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH
Tu jest pamięć i tutaj świeczka.
Tutaj napis i kwiat pozostanie.
Ale zmarły gdzie indziej mieszka
na wieczne odpoczywanie.
Smutek to jest mrok po zmarłych tu
ale dla nich są wysokie jasne światy.
Zapal świeczkę.
Westchnij.
Pacierz zmów.
Odejdź pełen jasności skrzydlatej.
(J. Kulmowa, "W zaduszki")Zgodnie ze szkolnym zwyczajem cała społeczność szkolna włączyła się w akcję „Pamiętajmy o tych, którzy odeszli”. Uczniowie klas starszych, pod okiem pani katechetki, wykonali wiązanki z kwiatów i dodatków, które cała społeczność szkolna zbierała przez cały październik. 27 października dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie klas I-VI pod opieka wychowawców wybrali się na cmentarz do Orłowa, celem uporządkowania mogił żołnierzy poległych w walkach nad Bzurą. Po modlitwie, złożono wiązanki, zapalono znicze.
Trębki 2016
Październik to miesiąc, w którym zuchy i harcerze czekają co roku na wyjazd do Trębek. Rajd śladami dh Andrzeja Małkowskiego to wydarzenie, które od 12 lat skupia w Trębkach harcerzy z Hufca Żychlin. Zuchy wiedzą, że czeka na nich świetna zabawa. Z pasją i zaangażowaniem przemierzali leśne drogi wypatrując kolejnych punktów, na których mieli do wykonania zadania związane z prawem zucha. Harcerze zgodnie z trasą zaznaczoną na mapie, podążali niczym wprawni detektywi po trębskich lasach, rozwiązując zagadkę tajemniczego porwania młodej kobiety. Musieli się przy tym wykazać spostrzegawczością, przebiegłością i logiką Sherlocka Holmesa. Wspólne wysiłki całego patrolu się opłaciły. Byliśmy najlepsi. Tak niewiele potrzeba, aby się świetnie bawić.
Jest jednak moment kiedy zapada cisza i na twarzach wszystkich uczestników rajdu widać powagę i następuje chwila refleksji. Składane są wtedy kwiaty pod pomnikiem dh Andrzeja Małkowskiego, założyciela polskiego skautingu. Co roku dh Ludwik Zalewski prostymi słowami mówi o tym jakie piękne są karty polskiego harcerstwa. Tak naprawdę mógłby nic nie mówić, wystarczy, że swoją obecnością potwierdza, że pięknie być harcerzem.
XVI Dzień Papieski
Uczniowie klasy VI Szkoły Podstawowej w Żeronicach przygotowali apel podczas którego przybliżyli społeczności szkolnej ideę i hasło Dnia Papieskiego „Bądźcie świadkami miłosierdzia!” W całej Polsce obchodzony jest Dzień Papieski, podczas którego łączymy się w modlitwie z obecnym papieżem oraz zagłębiamy się w nauczanie św. Jana Pawła II. Aspekt charytatywny tego dnia to przykościelna i publiczna zbiórka pieniędzy na rzecz funduszu stypendialnego dla zdolnej młodzieży z niezamożnych rodzin. Podopieczni Fundacji są nazywani mianem „żywego pomnika” św. Jana Pawła II, a wspieranie ich wyrazem wdzięczności Polaków wobec swojego Wielkiego Rodaka.
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
Za Ich cierpliwość nieprzebraną,
za poprawianie naszych błędów,
za to, że dzwonek jest co rano,
że z nas też kiedyś ludzie będą!
Obok tych szczerych podziękowań
składamy również dziś życzenia:
Niech Wam nie zabraknie nigdy zdrowia,
niech szkoła w dom się wspólny zmienia!
13 października 2016 roku w murach naszej szkoły świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej, popularnie zwany Dniem Nauczyciela.
Z tej okazji uczniowie życzyli Dyrekcji, nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi spokojnej pracy i wiele satysfakcji z niej płynącej. Dobrego zdrowia i samopoczucia. Spełnienia marzeń i realizacji zawodowych planów. Dziękowali za trud włożony w edukację oraz wychowanie, za ogromną cierpliwość i okazywaną sympatię.
INTERNETOWY TEATR TVP
10 października 2016 roku o godz. 11.00 oglądaliśmy „Baśń o Rycerzu bez Konia” z Teatru Banialuka w Bielsku-Białej.
Spektakl według dramatu Marty Guśniowskiej to historia przygód Rycerza bez konia i Konia bez rycerza, którzy szukają siebie nawzajem. Obok tytułowych bohaterów w przedstawieniu pojawili się: uwięziona w wieży królewna, źli rozbójnicy, czarodziejka z magiczną kulą i straszny smok.
W baśni tej wszystkie postaci i wydarzenia przedstawione były z przymrużeniem oka. Wartka akcja, rozgrywana w planie żywym i lalkowym, znakomite kreacje aktorskie, pełen inwencji ruch sceniczny i dowcipne piosenki sprawiły, że przedstawienie zachwyciło zarówno dzieci z oddziału przedszkolnego jak i uczniów z klas I – VI. Była to opowieść z morałem, o tym, że marzenia się spełniają, jeżeli tylko nie przestajemy w nie wierzyć.
Konkurs edukacyjny Bezpiecznie Tu i Tam
KONKURS RECYTATORSKI „PRZYRODA W POEZJI – WIEJSKIE KRAJOBRAZY”
Gminna Biblioteka Publiczna i Ośrodek Kultury w Bedlnie zorganizowały KONKURS RECYTATORSKI „PRZYRODA W POEZJI – WIEJSKIE KRAJOBRAZY”, którego etap gminny odbył się 7. 10. 2016 roku.
Naszą szkołę reprezentowało 5 recytatorów:
- Nikola Kowalska – klasa II
- Maja Gałusa – klasa III
- Katarzyna Włodarczyk – klasa IV
- Tomasz Grzelak – klasa VI
- Zuzanna Woźniak – klasa VI
Wszyscy zaprezentowali dwa wiersze tematycznie związane ze wsią, urokach życia na wsi, polach , łąkach, zwierzętach, pracy. Nasi reprezentanci wystąpili bardzo dobrze, a jury wysoko oceniło recytację Zuzanny Woźniak, która zajęła II miejsce w kategorii klas V – VI. Gratulujemy Zuzi i pozostałym recytatorom.
,,SPRZĄTANIE ŚWIATA’’ 2016
Tegoroczna akcja „Sprzątanie Świata’’ przebiegała pod hasłem „Podaj dalej…Drugie życie odpadów”. Jej przesłanie to poszanowanie zasobów, unikanie tworzenia odpadów i szacunek do wytworzonych przedmiotów.
Uczniowie naszej szkoły brali czynny udział w oczyszczaniu ze śmieci pobliskiego terenu – zagajników, poboczy dróg, leśnych ścieżek, przydrożnych łąk i zadrzewień. W trakcie zbierania, śmieci były segregowane do odpowiednich worków, przeznaczonych na szkło, plastik, odpady komunalne i papier. Uczniowie zdają sobie sprawę, że segregowanie odpadów pozwala łatwiej i skuteczniej poddać je procesowi recyklingu, czyli nadania im „drugiego życia” – wytworzenia nowych produktów, wpływa na odzyskiwanie surowców, oszczędzanie energii, ochronę środowiska. Poprzez praktyczne działania uczniowie uświadamiają sobie, że najważniejsze jest nieśmiecenie i nietworzenie odpadów na co dzień, szanowanie i naprawianie rzeczy, a nie traktowanie ich jako jednorazowych. Uczestnictwo w akcji „Sprzątanie Świata” wpływa na podniesienie świadomości ekologicznej uczniów.
Szkolne Koło LOP ma nadzieję, że widok pozbawionych śmieci zagajników będzie zachętą dla okolicznej ludności o większą dbałość i szacunek dla tej urokliwej enklawy zieleni.
Szkolne Koło
Ligi Ochrony Przyrody
MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH
5 października 2016 roku uczniowie klas I – VI obejrzeli prezentację multimedialną, przygotowaną przez nauczyciela bibliotekarza, która wprowadziła nas w obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.
Święto zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego w 1999 r. Najpierw był to jeden dzień, od 2008 r. trwa cały październik.
Hasło tegorocznego święta brzmi: „Książka to dopiero początek…”.
W związku z obchodami święta, w naszej szkole będzie wiele wydarzeń promujących czytelnictwo, między innymi ogłoszony został konkurs dla oddziału przedszkolnego na najładniejsza zakładkę do książki, a dla klas IV – VI konkurs fotograficzny „Z książką mi do twarzy”. Prace konkursowe należy przynieść do biblioteki szkolnej do 28 października 2016 roku.
Ważnym wydarzeniem jest udział naszej szkoły w akcji zainicjowanej przez Bibliotekę Pedagogiczną w Kutnie „Czytelnicza Sztafeta Szkół”, która polega na głośnym czytaniu w szkole. My będziemy czytać 31 października.
W bibliotece przez cały październik na czytelników czeka wiele atrakcji. Serdecznie zapraszamy.
Wycieczka do Kołacinka
W dniu 28.09.2016 r. dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie klas: I, II, III pod opieką wychowawczyń uczestniczyli w wycieczce do Parku Jurajsko- Botanicznego w Kołacinku. Z zainteresowaniem wysłuchali opowieści pani przewodnik na temat dinozaurów i ciekawostek z ich życia. Dużą atrakcją okazał się dinozaur wynurzający się z wody. Podczas spaceru dzieci podziwiały krajobrazy, drzewa, krzewy i piękne kwiaty ozdobne. W Folwarku Kołacińskim obejrzały maszyny rolnicze, których dzisiaj nie zobaczymy podczas pracy na polu. Resztę czasu spędziły w sali zabaw. Z takiego miejsca nie można wyjechać bez pamiątki, dlatego chętnie zrobiły zakupy w sklepie. Wszyscy zadowoleni wrócili do szkoły.
Dzień Chłopaka wyjazdowo!
Uczniowie z klas IV-VI Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Żeronicach świętowali „Dzień Chłopaka” już dziś. W programie coś dla ducha i coś dla ciała, a więc seans filmowy w KDK Kutno pt.” Sekretne życie zwierzaków domowych” następnie w Aquapark.
NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA
Priorytet 3 – Rozwijanie zainteresowań uczniów poprzez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych
Z radością informujemy, że nasza szkoła w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa otrzymała dotację finansową na zakup książek do biblioteki. Dzięki temu uczniowie będą mogli korzystać z najnowszych propozycji książkowych oferowanych na rynku wydawniczym. W projekcie jest wiele przedsięwzięć, które będą realizowane przez naszych uczniów, by propagować czytelnictwo i zachęcać do sięgania po tradycyjną książkę. Od wspólnego czytania przez happeningi, spotkania autorskie, po lekcje biblioteczne oraz liczne konkursy i różne ciekawe formy, będziemy starać się zachęcać do obcowania z literaturą.
Zapraszamy całą społeczność szkolną do aktywnego włączenia się i uczestnictwa w programie. Niech pasja czytania ogarnie nas wszystkich!
Zumba - zaproszenie
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor
Phasellrtsce scipitvarius mi. Cum sociistoque pentibus et magnis diarturtots nascetur rimulug maleada odiorbi dio gravida atcurus necuus a lorem. Maecenas tristique ori ac sem. Duis ultrices pharetra gna. Donec accumsan malesuada ornec sit amet eros. Lorem ipsum dolor sit amt consc tetuer aiing elit. Mauris fermentum tum magna. Sed laoreet aliquam leo. Ut te dolor dapbus eget elentu vel cursus eleifend elit. Aenean auctor wrna. Aliqua volutpat. Duis ac turpis. Integer rutrum ante eu lacuest um liberoisl porta vel sceleisque eget malesuada at neque. Vivam nibhus leo vel metus. Nulla facilisi. Aenean nec eros. Vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et trices posuere cubilia Suspendisse sollicitudin velit sed leo pharetra augue nec augue. Nam elit magnandrerit sit amet tincidunt ac viverra sed nulla.
Donec porta diam eu massa. Quisque diam lorem interdum vitaedapibus ac scelerisque vitae pede. Donec eget tellus non erat lacinia fermentum. Donec in velit vel ipsum auctor pulvinar. Proin ullamcorper urna et felis. Lorem ipsum dolor sit amet, conse ctetur adipiscing elit. Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor eu est sagittis cursus sed eu ex. Suspendisse bibendum dignissim justo. Aliquam vestibulum magna at iaculis eleifend. Sed mattis ligula et sem egestas rutrum. Vestibulum vel ante nec erat fermentum varius. Curabitur tempus commodo velit, non commodo libero aliquam eu. Suspendisse hendrerit, urna ut convallis auctor, nunc arcu fermentum urna, eleifend vestibulum mauris nunc sit amet velit. Fusce quis massa non nibh pharetra commodo eu vel tortor. Pellentesque dui turpis, ornare at condimentum sit amet, interdum eget turpis. Praesent vitae ipsum maximus, tempus mauris ac, viverra enim. Nullam lorem lectus, venenatis sed porttitor at, cursus quis tellus.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor
Phasellrtsce scipitvarius mi. Cum sociistoque pentibus et magnis diarturtots nascetur rimulug maleada odiorbi dio gravida atcurus necuus a lorem. Maecenas tristique ori ac sem. Duis ultrices pharetra gna. Donec accumsan malesuada ornec sit amet eros. Lorem ipsum dolor sit amt consc tetuer aiing elit. Mauris fermentum tum magna. Sed laoreet aliquam leo. Ut te dolor dapbus eget elentu vel cursus eleifend elit. Aenean auctor wrna. Aliqua volutpat. Duis ac turpis. Integer rutrum ante eu lacuest um liberoisl porta vel sceleisque eget malesuada at neque. Vivam nibhus leo vel metus. Nulla facilisi. Aenean nec eros. Vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et trices posuere cubilia Suspendisse sollicitudin velit sed leo pharetra augue nec augue. Nam elit magnandrerit sit amet tincidunt ac viverra sed nulla.
Donec porta diam eu massa. Quisque diam lorem interdum vitaedapibus ac scelerisque vitae pede. Donec eget tellus non erat lacinia fermentum. Donec in velit vel ipsum auctor pulvinar. Proin ullamcorper urna et felis. Lorem ipsum dolor sit amet, conse ctetur adipiscing elit. Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor eu est sagittis cursus sed eu ex. Suspendisse bibendum dignissim justo. Aliquam vestibulum magna at iaculis eleifend. Sed mattis ligula et sem egestas rutrum. Vestibulum vel ante nec erat fermentum varius. Curabitur tempus commodo velit, non commodo libero aliquam eu. Suspendisse hendrerit, urna ut convallis auctor, nunc arcu fermentum urna, eleifend vestibulum mauris nunc sit amet velit. Fusce quis massa non nibh pharetra commodo eu vel tortor. Pellentesque dui turpis, ornare at condimentum sit amet, interdum eget turpis. Praesent vitae ipsum maximus, tempus mauris ac, viverra enim. Nullam lorem lectus, venenatis sed porttitor at, cursus quis tellus.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor
Phasellrtsce scipitvarius mi. Cum sociistoque pentibus et magnis diarturtots nascetur rimulug maleada odiorbi dio gravida atcurus necuus a lorem. Maecenas tristique ori ac sem. Duis ultrices pharetra gna. Donec accumsan malesuada ornec sit amet eros. Lorem ipsum dolor sit amt consc tetuer aiing elit. Mauris fermentum tum magna. Sed laoreet aliquam leo. Ut te dolor dapbus eget elentu vel cursus eleifend elit. Aenean auctor wrna. Aliqua volutpat. Duis ac turpis. Integer rutrum ante eu lacuest um liberoisl porta vel sceleisque eget malesuada at neque. Vivam nibhus leo vel metus. Nulla facilisi. Aenean nec eros. Vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et trices posuere cubilia Suspendisse sollicitudin velit sed leo pharetra augue nec augue. Nam elit magnandrerit sit amet tincidunt ac viverra sed nulla.
Donec porta diam eu massa. Quisque diam lorem interdum vitaedapibus ac scelerisque vitae pede. Donec eget tellus non erat lacinia fermentum. Donec in velit vel ipsum auctor pulvinar. Proin ullamcorper urna et felis. Lorem ipsum dolor sit amet, conse ctetur adipiscing elit. Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor eu est sagittis cursus sed eu ex. Suspendisse bibendum dignissim justo. Aliquam vestibulum magna at iaculis eleifend. Sed mattis ligula et sem egestas rutrum. Vestibulum vel ante nec erat fermentum varius. Curabitur tempus commodo velit, non commodo libero aliquam eu. Suspendisse hendrerit, urna ut convallis auctor, nunc arcu fermentum urna, eleifend vestibulum mauris nunc sit amet velit. Fusce quis massa non nibh pharetra commodo eu vel tortor. Pellentesque dui turpis, ornare at condimentum sit amet, interdum eget turpis. Praesent vitae ipsum maximus, tempus mauris ac, viverra enim. Nullam lorem lectus, venenatis sed porttitor at, cursus quis tellus.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie