Sprawozdanie
z zadań realizowanych w oparciu o szkolną pracownię przyrodniczą ,,Ekopracownia młodego badacza’’ w miesiącu listopadzie 2014 r.
http://zainwestujwekologie.pl
Zadanie pn. Utworzenie w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Żeronicach pracowni przyrodniczej ,,Ekopracownia młodego badacza” dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w ramach umowy dotacji.
1. Pracownia została objęta zasięgiem szkolnej sieci wi – fi dzięki czemu przenośny komputer znajdujący się na biurku nauczyciela uzyskał dostęp do internetu.
Na jednej ze ścian zostały umieszczone nowe plansze dydaktyczne oraz stacja pogodowa (termometr, barometr i higrometr) podnoszące estetykę klasy i stanowiące atrakcyjną pomoc dydaktyczną.
2. W pracowni odbyło się 31 godzin zajęć dydaktycznych oraz 5 godzin zajęć dydaktyczno –wyrównawczych z przyrody.
3. Z zakresu edukacji przyrodniczej wczesnoszkolnej odbyły się 3 godziny zajęć klasy II,
w trakcie których uczniowie korzystali z tablicy interaktywnej wyszukując informacji
w encyklopedii internetowej na temat zimowych kryjówek zwierząt. Uczniowie korzystali również z albumów, atlasów, książek przyrodniczych podczas zbierania informacji o życiu jeża i sposobach przygotowywania się ludzi i zwierząt do zimy. W ramach realizacji ogólnopolskiego programu ,,Klub Bezpiecznego Puchatka” uczniowie klasy I uczestniczyli
w 2 godzinnych zajęciach dotyczących bezpieczeństwa na drodze, w szkole, w domu i w czasie zabaw. Korzystali z elektronicznej wersji książeczki edukacyjnej dla dzieci, każdy z uczniów miał możliwość wykonania określonych zadań na tablicy interaktywnej. Końcowym etapem programu było sprawdzenie wiedzy uczniów poprzez napisanie ogólnopolskiego Testu Wiedzy o Bezpieczeństwie.
4. Koło przyrodnicze dla klas I – III w trakcie 4 godzin zajęć dokonywało pomiarów temperatury, siły i kierunku wiatru korzystając z wiatromierzy, termometrów, stacji pogodowej (barometru, termometru, higrometru). Członkowie koła uczestniczyli również
w akcji zimowego dokarmiania zwierząt.
5. W pracowni odbyły się 4 godziny zajęć wychowania do życia w rodzinie.
6. Chętni uczniowie z klas IV – VI w dniu 7 listopada uczestniczyli w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Przedmiotowej ,,Olimpus” z przyrody. Uczniowie mogli zweryfikować swoją wiedzę poprzez napisanie testu zawierającego pytania o różnym stopniu trudności.
7. W ramach akcji zimowego dokarmiania zwierząt ,,Dokarmiaj mądrze” uczniowie klas I – VI oraz oddziału przedszkolnego uczestniczyli w zbiórce karmy dla zwierząt, odbyły się również pogadanki na temat zasad prawidłowego dokarmiania zwierząt podczas zimy. Członkowie koła przyrodniczego dla klas I – III wykonali gazetkę o powyższej tematyce, przygotowali również informacje o ptakach zimujących w Polsce.
8. W dniu 17 listopada odbyło się spotkanie rodziców i nauczycieli podczas którego rodzice uczniów mieli możliwość zapoznania się z zakupionym w ramach projektu sprzętem audiowizualnym, hodowlą akwariową i hodowlą roślin doniczkowych, wyposażeniem pracowni w meble, rolety, tablice .
9. Szkolne Koło LOP objęło opieką hodowlę egzotycznych i owadożernych roślin doniczkowych. Uczniowie przygotowali informacje na temat wymagań życiowych roślin, które zostały umieszczone na gazetce i były pomocne w prowadzeniu obserwacji oraz zapewnieniu roślinom optymalnych warunków rozwoju. Uczniowie uczestniczyli w przesadzaniu roślin do nowych doniczek, wyborze kwietników i urządzaniu w pracowni kącika zieleni. Członkowie koła wykonali także plakat z nazwą organizacji, zastosowanym materiałem były suszone liście drzew najbliższej okolicy.
10. Członkowie Koła Przyrodniczo – Ekologicznego zapoznali się z przeznaczeniem
i wyposażeniem zestawu doświadczalnego Walizka Ekobadacza zakupionego w ramach projektu. Uczniowie zapoznali się z zasadami bezpieczeństwa koniecznymi podczas przeprowadzania doświadczeń, oznaczali wartości pH gleby w okolicy szkoły. Członkowie koła uczestniczyli w pikniku naukowym zorganizowanym przez Zespół Szkół w Żychlinie, obserwowali pokazy i eksperymenty z zakresu nauk przyrodniczych, mieli również możliwość samodzielnego wykonania niektórych elementów doświadczeń.
11. W ramach projektu edukacyjnego ,, Dolina Bzury najcenniejszym obszarem przyrodniczym naszej gminy’’ uczniowie klas IV – VI wyszukiwali z różnych źródeł wiadomości na temat położenia, cech krajobrazu, flory i fauny, różnorodności siedliskowej, form ochrony przyrody na obszarze doliny Bzury jak również informacji dotyczących historii i zabytków miejscowości Orłów.
Źródła informacji były następujące:
- ,,Analiza środowiska kulturowego gminy Bedlno” – K. Gowin, H. Pawłowska,
- ,,Mazowsze – 500 lat województwa płockiego” pod redakcją Ewy Pustola – Kozłowskiej,
Janusza Sztetyłło i Macieja Czarneckiego,
- kartoteka kościelna kościoła w Orłowie,
- internet