KONKURS RECYTATORSKI „PRZYRODA W POEZJI – WIEJSKIE KRAJOBRAZY”
Gminna Biblioteka Publiczna i Ośrodek Kultury w Bedlnie zorganizowały KONKURS RECYTATORSKI „PRZYRODA W POEZJI – WIEJSKIE KRAJOBRAZY”, którego etap gminny odbył się 7. 10. 2016 roku.
Naszą szkołę reprezentowało 5 recytatorów:
Nikola Kowalska – klasa II Maja Gałusa – klasa III Ka
,,SPRZĄTANIE ŚWIATA’’ 2016
Tegoroczna akcja „Sprzątanie Świata’’ przebiegała pod hasłem „Podaj dalej…Drugie życie odpadów”. Jej przesłanie to poszanowanie zasobów, unikanie tworzenia odpadów i szacunek do wytworzonych przedmiotów.
Uczniowie naszej szkoły brali czynny udział w oczyszczaniu ze śmieci pobliskiego terenu – zagajników, poboczy dróg, leśnych ścieżek, przydrożnych łąk i zadrzewień. W trakcie zbierania, śmieci były segregowane do odpowiednich worków, przeznaczonych na szkło, plastik, odpady komunalne i papier. Uczniowie zdają sobie sprawę, że segregowanie odpadów pozwala łatwiej i skuteczniej poddać je procesowi recyklingu, czyli nadania im „drugiego życia” – wytworzenia nowych produktów, wpływa na odzyskiwanie surowców, oszczędzanie energii, ochronę środowiska. Poprzez praktyczne działania uczniowie uświadamiają sobie, że najważniejsze jest nieśmiecenie i nietworzenie odpadów na co dzień, szanowanie i
MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH
5 października 2016 roku uczniowie klas I – VI obejrzeli prezentację multimedialną, przygotowaną przez nauczyciela bibliotekarza, która wprowadziła nas w obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.
Święto zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego w 1999 r. Najpierw był to jeden dzień, od 2008 r. trwa cały październik.
Wycieczka do Kołacinka
W dniu 28.09.2016 r. dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie klas: I, II, III pod opieką wychowawczyń uczestniczyli w wycieczce do Parku Jurajsko- Botanicznego w Kołacinku. Z zainteresowaniem wysłuchali opowieści pani przewodnik na temat dinozaurów i ciekawostek z ich życia. Dużą atrakcją okazał się dinozaur wynurzający się z wody. Podczas spaceru dzieci podziwiały krajobrazy, drzewa, krzewy i piękne kwiaty ozdobne. W Folwarku Kołacińskim obejrzały maszyny rolnicze, których dzisiaj nie zobaczymy podczas pracy na polu. Resztę czasu spędziły w sali zabaw. Z takiego miejsca nie można wyjechać bez pamiątki, dlatego chętnie zrobiły zakupy w sklepie. Wszyscy zadowoleni wrócili do szkoły.
Dzień Chłopaka wyjazdowo!
Uczniowie z klas IV-VI Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Żeronicach świętowali „Dzień Chłopaka” już dziś. W programie coś dla ducha i coś dla ciała, a więc seans filmowy w KDK Kutno pt.” Sekretne życie zwierzaków domowych” następnie w Aquapark.
NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA
Priorytet 3 – Rozwijanie zainteresowań uczniów poprzez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych
Z radością informujemy, że nasza szkoła w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa otrzymała dotację finansową na zakup książek do biblioteki. Dzięki temu uczniowie będą mogli korzystać z najnowszych propozycji książkowych oferowanych na rynku wydawniczym. W projekcie jest wiele przedsięwzięć, które będą realizowane przez naszych uczniów, by propagować czytelnictwo i zachęcać do sięgania po tradycyjną książkę. Od wspólnego czytania przez happeningi, spotkania autorskie, po lekcje biblioteczne oraz liczne konkursy i różne ciekawe formy, będziemy starać się zachęcać do obcowania z literaturą.
Rozpoczęcie roku szkolnego
Dyrektor Szkoły Podstawowej
im. Marii Konopnickiej w Żeronicachinformuje, że
uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017
odbędzie się dnia 1 września o godz. 830Obowiązuje strój galowy i obuwie zamienne.
Wycieczka do Warszawy
W dniu 13.06.2016 r. dzieci z oddziału przedszkolnego, klasy pierwszej, drugiej, piątej i szóstej uczestniczyły w wycieczce do Warszawy. Pierwszym punktem zwiedzania było Lotnisko Okęcie. Dzieci z zaciekawieniem słuchały informacji na temat lotniska, z podziwem oglądały starty i lądowania samolotów. Następnym punktem zwiedzania był taras widokowy w Pałacu Kultury i Nauki. Warszawa oglądana z takiej perspektywy to niezapomniane wrażenie. Następną atrakcją okazało się zwiedzanie Starego Miasta i przejazd Kolejką Staromiejską z przewodnikiem. Spacer po pięknym warszawskim zoo był dopełnieniem zadowolenia dzieci, tym bardziej, że niektóre z nich po raz pierwszy miały okazję oglądania dzikich zwierząt na żywo. Dzieci bardzo chętnie słuchają w szkole informacji na temat najpiękniejszych miast w Polsce, ale nic nie zastąpi wrażeń, jakie zostają po obejrzeniu tych miejsc na własne oczy. Wspo
Biwak w Gorzewie
27- 29 maja 2016 roku harcerze naszej drużyny uczestniczyli w biwaku organizowanym w Gorzewie przez hufiec Żychlin. Dla niektórych był to pierwszy dłuższy wyjazd z domu w nieznane. Przynależność do drużyny, zbiórki w szkole, doskonalenie własnego charakteru, zdobywanie sprawności i stopni harcerskich to bardzo ważne elementy bycia harcerzem, ale nic tak nie wpływa na drużynę jak wspólny wyjazd na dobrze zorganizowany biwak lub obóz harcerski. To na takich wyjazdach sprawdza się teoretyczną wiedzę zdobytą na zbiórkach, lojalność harcerzy z drużyny i to czy w trudnych sytuacjach, takich na przykład jak spanie w czasie burzy w wojskowym namiocie, w środku ciemnego lasu mamy na kogo liczyć. Nasi harcerze potwierdzili, że jesteśmy JEDNĄ drużyną. Radość sprawiało patrzenie jak potrafią działać w zespole, a harcerstwo może być prawdziwą pasją. Cały biwak można podsumować przytaczając złotą myś
Sprawozdanie z realizacji projektu edukacyjnego „ Poznajemy i pomagamy pszczołowatym – owadom o niezastąpionej roli w przyrodzie”
Sprawozdanie
z realizacji projektu edukacyjnego
„ Poznajemy i pomagamy pszczołowatym – owadom o niezastąpionej roli
w przyrodzie”
realizowanego w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Żeronicachw roku szkolnym 2015/2016
Anna Kołach
Osiągnięte cele edukacyjne. Uczniowie:
Ogólnopolski konkurs języka angielskiego Albus 2016
W maju grupa uczniów z klas IV-VI brała udział w ogólnopolskim konkursie języka angielskiego Albus 2016 zorganizowanym przez Centrum Edukacji Szkolnej. Uczniowie rozwiązywali test wyboru składający się z 25 pytań sprawdzających wiedzę z języka, a także z zakresu kultury krajów anglojęzycznych. Czworo uczniów zdobyło dyplomy wyróżnienia: Oskar Kwiatkowski z klasy IV zajął 11 miejsce i uzyskał najlepszy wynik w szkole, Piotr Jagniątkowski z klasy VI – 12 miejsce, Zuzanna Woźniak z klasy V- 13 miejsce i Maria Matysek z klasy VI – 14 miejsce. Gratulujemy!
„Dzień przebieranek”
Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego w każdy czwartek maja i czerwca w naszej szkole jest „Dzień przebieranek”. Mieliśmy już Dzień Stroju Sportowego i Dzień piżamy, który cieszył się dość dużym zainteresowaniem uczniów. Tego dnia mogliśmy poczuć się jak w domu – w ulubionej piżamie przytulić się do swojej poduszki. W miniony czwartek na korytarzach pojawiły się postacie z bajek, filmów i książek oraz gwiazdy sportu. Można było spotkać Hermionę, wróżki, kota i myszkę, Spidermana, Indiankę, jaskiniowców oraz znanych piłkarzy. W kolejny czwartek Dzień Kibica - wspieramy naszą reprezentację na Euro 2016.
WYCIECZKA EDUKACYJNA NA SZLAKU ŁÓDŹ – BORYSEW – MAURZYCE
14 czerwca grupa 26 uczniów z klas II – VI, pod opieką nauczycieli, wyruszyła na szkolną wycieczkę edukacyjną.
Pierwszym punktem wyjazdu była wizyta w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina. Gościnnie przyjęła nas i opowiedziała o „domu muzyki” pani Sylwia Lewicka. Koncerty muzyki symfo
Wycieczka do Trójmiasta
W dniach 25, 26 i 27 maja grupa 17 uczniów klas II – V naszej szkoły wraz z opiekunkami uczestniczyła w wycieczce Malbork – Trójmiasto - Hel. Pierwszym punktem było zwiedzanie Dinoparku z ruchomymi dinozaurami i Zamku w Malborku. Ta gotycka budowla, która ukazała się oczom naszych dzieci, wywarła na nich bardzo duże wrażenie. Uczniowie podziwiali nie tylko samą zabudowę, ale także wystrój i zgromadzone w niej eksponaty muzealne. Pani przewodnik bardzo interesująco opowiadała o historii, mieszkańcach i odbudowie a także różnych ciekawostkach związanych z zamkiem. Po zwiedzaniu udaliśmy się na odpoczynek do ośrodka w Warzenku nad jeziorem Tuchomskim.
Dzień Ziemi
Dzień Ziemi obchodzony jest 22 kwietnia. Każdy z nas jest mieszkańcem tej planety dlatego każdy z nas powinien czuć się odpowiedzialny za jej stan. Nasze życie jest od niej uzależnione. Ziemia nas żywi oraz stanowi istotę naszej egzystencji - naszej i naszych dzieci. Z tego powodu musimy o nią dbać, nie tylko 22 kwietnia, ale w każdy dzień.
DZIEŃ PATRONKI SZKOŁY
''Jesteśmy dumni, że Maria Konopnicka, wybitna postać, wielka polska poetka jest patronką naszej szkoły'' tymi słowami 20 maja 2016 r. rozpoczął się uroczysty apel z okazji Dnia patrona. Po wprowadzeniu sztandaru wszyscy uczestnicy odśpiewali Rotę. Następnie uczennice klasy IV i VI przybliżyły w prezentacji multimedialnej najważniejsze informacje z biografii Marii Konopnickiej. Później uczniowie klasy II recytowali wiersze. Na zakończenie apelu Pani Dyrektor wręczyła nagrody za prace wyróżnione w Szkolnym Konkursie Plastycznym ,,Ilustracje do utworów Marii Konopnickiej'' nagrody otrzymali: Maria Woźniak - oddział przedszkolny, Magdalena Czarnecka - kl.II, Filip Adamczyk - kl.III, Wiktoria Kamińska - kl.IV, Natalia Szcześniak - kl.V, Emilia Bołdowicz - kl. VI
DZIEŃ RODZINY
Kocham Cię Mamo, Kocham Cię Tato
24 maja do naszej szkoły przybyły najbliższe nam osoby, nasi rodzice. Właśnie tego dnia obchodziliśmy Dzień Rodziny. Najpierw były życzenia, własnoręcznie wykonane prezenty, gromkie "Sto lat", wiersze i piosenki dla naszych mam i tatusiów. Rodzice nie kryli wzruszenia z występów swoich pociech i ciepłych słów do nich skierowanych. Później przyszedł czs na festyn. Rodzice smakowali pyszne ciasta, oczywiście przygotowane przez nasze mamy, my natomiast mogliśmy korzystać z atrakcji przygotowanych przez Radę Rodziców. Była ścianka wspinaczkowa, na której swoich sił próbowali prawie wszyscy. Mogliśmy sprawdzić swoje umiejętności prowadzenia samochodu, na razie tylko małego, na boisku szkolnym. Animatorzy uczyli nas tańca, prowadzili konkursy i zabawy, przy których świetnie się bawiliśmy. Rozegraliśmy tradycyjnie mecz w piłkę nożną z tatusiami. Na ochło
PASOWANIE NA CZYTELNIKA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
„Książka nas uczy, książka cieszy, czasem zadziwi nas niemało, albo po prostu tak rozśmieszy, jakby się dobry żart słyszało.”