Olimpiada z języka angielskiego
W styczniu grupa uczniów z klasy V i VI brała udział w ogólnopolskiej olimpiadzie przedmiotowej z języka angielskiego Olimpus. Uczniowie rozwiązywali 30 zadań zamkniętych sprawdzających wiedzę z zakresu gramatyki, funkcji językowych oraz umiejętność pracy z tekstem. Nasi uczniowie wykazali się bardzo dużą wiedzą i umiejętnościami językowymi - dwoje uczniów zostało laureatami. Uczennica klasy VI Dorota Karpińska rozwiązała test bezbłędnie i zajęła I miejsce. W nagrodę otrzymała grawerowany dyplom laureata oraz nagrodę książkową. Uczeń klasy VI Mateusz Granosik zajął 7 miejsce i otrzymał dyplom laureata. Gratulujemy!
Konkurs recytatorski
20 kwietnia 2017 roku w ramach projektu,,Wojewódzki Ekologiczny Dzień Dziecka z Literaturą i Sztuką'' w Gminnym Ośrodku Kultury w Bedlnie odbył się konkurs recytatorski pod hasłem
,, Świerszczykowe wierszyki''. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy III: Magdalena Czarnecka, Julia Bołdowicz, Maja Gałusa i Agnieszka Matysek.Dziewczynki zaprezentowały wiersze o tematyce przyrodniczej. Wyróżnienia zdobyły: Julia Bołdowicz i Agnieszka Matysek.Dyplomy za udział otrzymały: Magdalena Czarnecka i Maja Gałusa.
ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH
23 kwietnia przypada największe święto czytelników obchodzone na całym świecie – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji organizowane są liczne wydarzenia literackie, kiermasze książek i spotkania autorskie.
Ten dzień to czytelnicze święto obchodzone przez UNESCO od 1995 roku. Ma na celu promocję czytelnictwa i edytorstwa. Przypomina o zagadnieniach z zakresu ochrony własności intelektualnej oraz praw autorskich.
Czwartkowe czytanie na dywanie
W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa dzieciaki z oddziału przedszkolnego uczestniczą w działaniu „Czwartkowe czytanie na dywanie”.
Raz w miesiącu w czwartek przychodzi do oddziału przedszkolnego Cioteczka z biblioteki, która zaprasza do wspólnych zabaw, zagadek i słuchania czytanych książek.
Lokomotywą po wiedzę – przystanek 3.
Nasza lokomotywa nabiera przyspieszenia.
19 kwietnia 2017 r. grupa 20 uczniów wzięła udział w kolejnych warsztatach w ramach działań „Lokomotywą po wiedzę – projekt ekologiczno – artystyczny dla dzieci z województwa łódzkiego”. Tym razem gościliśmy w Politechnice Łódzkiej w Instytucie Architektury i Urbanistyki na warsztatach ze scenografii ekologicznej – inspiracja architekturą bimorficzną.
Lokomotywą po wiedzę – Przystanek 2.
Nasza LOKOMOTYWA nabiera przyspieszenia.
10 kwietnia 2017 roku grupa 20 uczniów z naszej szkoły wzięła udział w warsztatach w ramach przedsięwzięcia „Lokomotywą po wiedzę – projekt ekologiczno – artystyczny dla dzieci z województwa łódzkiego”.
Tym razem pojechaliśmy do Łódzkiego Domu Kultury, gdzie odbyły się zajęcia z projektowania ubiorów metodą aplikacji. Uczestnicy warsztatów tworzyli ubiory z fragmentów tkanin, filcu, pasmanterii, dodatków krawieckich, zakrętek, butelek plastikowych i innych produktów traktowanych jako „rzeczy do wyrzucenia”.
Wycieczka zorganizowana przez firmę Tonsmeier
W poniedziałek 10 kwietnia br. 7 uczniów z naszej szkoły zostało zaproszonych na wycieczkę przez firmę Tonsmeier w Kutnie. Nasza szkoła doskonale zna tę firmę, bo od kilku lat uczestniczymy w konkursach ogłaszanych przez Tonsmeier. Zawsze zajmujemy czołowe miejsca w zbiórce surowców wtórnych. Bogaty program wycieczki pozwolił nam na zapoznanie się z procesem sortowania śmieci. Mogliśmy również obejrzeć jak pracuje nowoczesna śmieciarka. Na terenie Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów w Krzyżanówku przekonaliśmy się jak ogromne ilości produkujemy śmieci i jak ważne jest sortowanie odpadów. Dzięki takim wyjazdom wzrasta nasza świadomość ekologiczna i przez to dbamy o naszą planetę.
Nasza „Lokomotywa po wiedzę” ruszyła !!!
Przystanek I – prelekcja i warsztaty „Planeta Ziemia”
27 marca 2017 roku dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie klas I – VI uczestniczyli w pierwszym spotkaniu w ramach projektu „Lokomotywą po wiedzę - projekt ekologiczno - artystyczny dla dzieci z województwa łódzkiego”, który realizowany jest przez Łódzki Dom Kultury w partnerstwie z Gminnym Ośrodkirm Kultury w Bedlnie. Z przyjemnością informujemy, że Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej będzie beneficjentem projektu.
Konkurs Recytatorski pod hasłem ,, Pięknie być człowiekiem..."
24 marca 2017 r.w GOK w Bedlnie odbył się etap gminny XXXIX Edycji Konkursu Recytatorskiego pod hasłem ,, Pięknie być człowiekiem..." . Naszą szkołę w konkursie reprezentowały uczennice kl. III: Julia Bołdowicz, Magdalena Czarnecka i Maja Gałusa. Dziewczynki recytowały wiersze, w których motywem przewodnim była książka, biblioteka. Były to: Józefa Ratajczaka ,, Podsłuchane w bajkach'', Artura Oppmana ,, Za górami, za morzami'', J.A. Grochowiny ,,Miasto książki'', Jerzego Jesionowskiego ,, Dawniej'', Marzeny Szczypińskiej ,,Wesoła biblioteka'' i Wincentego Fabera ,,Czytelniczka''.Maja Gałusa otrzymała wyróżnienie za recytację swoich wierszy. Julia Bołdowicz i Magdalena Czarnecka otrzymały dyplomy za udział.
Teatr „Arlekin” i „Saltos”
23 marca 2017 r. uczniowie z klas II-VI uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Łodzi. W programie był:
spektakl teatralny „Królewna z drewna” - barwna, wierszowana bajka, oparta na tekście Waldemara Wolańskiego, która w rozśpiewanej, bardzo zabawnej a jednocześnie trzymającej w napięci
Dzień św. Patryka
16 marca obchodziliśmy w szkole Dzień św. Patryka, który był zwieńczeniem projektu edukacyjnego „St. Patrick’s Day”. Kilka tygodni wcześniej uczniowie klasy V i VI przygotowali prezentacje multimedialne poświęcone Irlandii i obchodom Dnia św. Patryka. Prezentacje te zostały wyświetlone uczniom klas I-IV, którzy poznali ciekawostki dotyczące Irlandii: tradycje i kulturę tego kraju, postać św. Patryka, oraz legendy o leśnym skrzacie – Leprekonie.
Wycieczka do Łodzi
8 marca 45 dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I - III w ramach klasowego Dnia Kobiet wyjechało na wycieczkę do Łodzi. W kinie Silver Screen dzieci obejrzały film animowany pt. "Ozzy". Przygody małego, sympatycznego pieska zapewniły dobrą zabawę i przekonały, że koleżeńskość, przyjażń i prawda to cechy, które zawsze zwyciężają. Figloraj - sala zabaw i gier edukacyjnych, był następnym punktem naszego wyjazdu. I tu zaczęło się szaleństwo. Wspinaczkom, zjazdom, pokonywaniem labiryntów i grom zręcznoścowym nie było końca. 2 - godzinna zabawa upłynęła bardzo szybko.Trochę zmęczeni, pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły. Już nie możemy doczekać się następnej wycieczki.
8 marca - wybory Mistera Szkoły
Dużo dobrej zabawy, fantastyczny humor i westchnięcia wielu dziewcząt z różnych klas towarzyszyły pierwszym od wielu lat wyborom Mistera Szkoły.
Zwycięzcę podczas wyborów Mistera Szkoły wyłoniło specjalne jury pod przewodnictwem Dyrektora Szkoły – Pani Doroty Stelmaszczyk, w składzie: Pani Małgorzata Woźniak, Pani Aneta Wróblewska i Natalia Szcześniak . Komisja oceniała zaradność kandydatów, inteligencję, sprawność fizyczną i ich pomysłowość podczas poszczególnych konkurencji przyznając za każdą punkty. Najwięcej punktów i tytuł Mistera Szkoły otrzymał Dominik Oliszewski, II miejsce Tomek Grzelak i Piotrek Deka, a III miejsce Mateusz Granosik. Wybory Mistera Szkoły rozbawiły społeczność szkolną. Ten nowy sposób na pobudzenie aktywności i kreatywności uczniów już się spodobał i będzie kontynuowany.
XL Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „ Młodzież Zapobiega Pożarom”
Dnia 27 lutego w GOK w Bedlnie odbyły się eliminacje gminne XL Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „ Młodzież Zapobiega Pożarom”.
Turniej odbył się w dwóch grupach wiekowych:
I grupa wiekowa – szkoły podstawowe
II grupa wiekowa – gimnazjaW obu grupach brało udział 24 uczestników z terenu naszej gminy, po 12 – w każdej grupie wiekowej.
Podsumowanie wyników nauczania za I półrocze 2016/2017
UCZNIOWIE, KTÓRZY UZYSKALI NAJWYŻSZE WYNIKI W NAUCE
W I PÓŁROCZU
ROKU SZKOLNEGO 2016 / 2017
KL II
Nikola Kowalska
Jakub Piórkowski
Wiktoria Wróblewska
KL III
Szymon Sołtyszewski
Agnieszka Matysek
KL IV
Filip Adamczyk średnia 4,5
Dzień Ligi Ochrony Przyrody
4 stycznia 2017 r. odbył się apel, na którym członkowie Szkolnego Koła LOP z klasy VI przybliżyli koleżankom i kolegom cele i zadania najstarszej organizacji ekologicznej w kraju, jaką jest Liga Ochrony Przyrody obchodząca 9 stycznia 89 rocznicę swego powstania.
Tematyka apelu obejmowała również prezentację czasopism ekologicznych dostępnych w bibliotece szkolnej i klasie przyrodniczej, tj. „Przyroda Polska”
– miesięcznik Ligi Ochrony Przyrody z dodatkami „Natura i Zdrowie” i „Biuletyn
Eko–Edukacyjny”, „Ekoświat” – ogólnopolski miesięcznik ekologiczny,
„Eko dziennik” – bezpłatny dodatek WFOŚ i GW w Łodzi do Dziennika Łódzkiego. Celem prezentacji było zachęcanie uczniów i nauczycieli do poszerzania wiedzy przyrodniczej, zapoznania się z bieżącymi problemami ekologicznymi i sposobami zapobiegania im, korzystania z informacji zawartych w czasopismach na zajęciach lekcyjnych
Góra grosza
Góra Grosza 2016
Co roku, na przełomie listopada i grudnia, w szkołach i przedszkolach odbywa się wielka zbiórka monet Góra Grosza.
Uczniowie i przedszkolaki nie zawodzą, każdy przynosi tyle, ile może – w myśl zasady:
Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie.
WIGILIA SZKOLNA 2016
16 grudnia 2016 roku w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Żeronicach, w świątecznej scenerii, odbyła się Wigilia szkolna, w której uczestniczyli Szanowni Goście: wójt Gminy Bedlno – Pan Krzysztof Kołach, skarbnik Gminy Pani Aneta Ciężarek, Pani Teresa Wasiak, proboszcz Parafii Orłów - Ks. Stanisław Kosiacki, przedstawiciele Rady Rodziców z przewodniczącą - panią Anetą Wróblewską, instruktorzy ZHP Żychlin – Adam Matusiak i Piotr Komorowski, emerytowani pracownicy szkoły oraz inni przedstawiciele lokalnej społeczności.
NOWE KSIĄŻKI W BIBLIOTECE
W listopadzie 2016 r. biblioteka Szkoły Podstawowej w Żeronicach wzbogaciła się o prawie 300 nowych książek, które zostały zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Planowane zakupy książek były skonsultowane z uczniami, nauczycielami, rodzicami, z Gminną Biblioteką Publiczną w Bedlnie. Obok zakupu książek zaplanowano szereg inicjatyw promujących czytelnictwo w szkole, szereg działań wskazujących na współdziałanie szkoły w środowisku lokalnym, w tym z biblioteką publiczną.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, obok programu Książki naszych marzeń, jest drugim programem Ministerstwa Edukacji Narodowej realizowanym przez Szkołę Podstawową im. Marii Konopnickiej w Żeronicach.