Strona główna
Narodowe Święto Niepodległości
Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości w naszej szkole odbyły się 10 listopada. Uczniowie klasy III przygotowali apel, podczas, którego zostały przypomniane najważniejsze wydarzenia historyczne związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Uczniowie pięknie recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne. Dominował nastrój patriotyczny, na który miały wpływ symbole narodowe tj. flaga państwowa, śpiew hymnu narodowego i Roty Marii Konopnickiej, oraz kotyliony noszone przez młodych artystów. To była pełna pozytywnych emocji lekcja historii.
Ślubowanie klasy I
Witajcie w gronie uczniów!
Życzymy naszym pierwszoklasistom, aby nauka była dla nich radością, drogą do wielkich
i mądrych odkryć, a w przyszłości umożliwiła realizację swoich marzeń
"Ślubuję być dobrym Polakiem.
Ślubuję dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły.
Będę uczyć się w szkole jak kochać Ojczyznę,
jak dla niej pracować kiedy urosnę.
Będę starał się być dobrym kolegą.
Swym zachowaniem i nauką będę
sprawiać radość rodzicom i nauczycielom"
- Ślubuję.
Śniadanie daje moc
Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień! Dlatego uczniowie z klas I – III 8 listopada b.r. przygotowali pyszne, zdrowe śniadanie, które z apetytem spałaszowali wspólnie. Można było zjeść kanapki przygotowane przez rodziców, wypić kubek pełnowartościowego mleka, a na deser przegryźć jabłko, gruszkę lub inny owoc. Dzięki takim akcjom wśród naszych uczniów rośnie świadomość nt. zdrowego odżywiania się i roli śniadania w codziennym życiu.
Śniadanie daje moc !
Dzieci z naszej szkoły realizują program edukacyjny „Śniadanie Daje Moc”. Celem programu jest propagowanie codziennego spożywania zdrowych i wartościowych posiłków, a w szczególności śniadań, jako najważniejszego posiłku dla dzieci w ciągu dnia.
W ramach programu dzieci z oddziału przedszkolnego przygotowały owocowe szaszłyki. Okazały się one wspaniałym deserem na drugie śniadanie dla przedszkolaków jak również kolegów i koleżanek z klas I-III. Dzieci z przedszkola codziennie wzbogacają śniadanie spożywając warzywa lub owoce. Rodzice zobowiązali się do współpracy z wychowawcą i zadeklarowali, że będą wzbogacać śniadanie dodając zdrowy deser. Przedszkolaki chętnie obserwują i doświadczają. W ramach programu „Śniadanie Daje Moc” obserwowały etapy przygotowania sałatki brokułowo - warzywnej, którą mieli okazję próbować.
MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH
,, Książka jest to mędrzec łagodny i pełen słodyczy. Puste życie napełnia światłem, a puste serce wzruszeniem... Książka wszystko potrafi.”
Kornel Makuszyński
Sprawozdanie z realizacji projektu edukacyjnego
MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH
W trosce o poprawę stanu czytelnictwa podjęto działania, które miały na celu zainteresować uczniów tekstem drukowanym.
UROCZYSTOŚĆ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH
Tu jest pamięć i tutaj świeczka.
Tutaj napis i kwiat pozostanie.
Ale zmarły gdzie indziej mieszka
na wieczne odpoczywanie.
Smutek to jest mrok po zmarłych tu
ale dla nich są wysokie jasne światy.
Zapal świeczkę.
Westchnij.
Pacierz zmów.
Odejdź pełen jasności skrzydlatej.
(J. Kulmowa, "W zaduszki")
Trębki 2016
Październik to miesiąc, w którym zuchy i harcerze czekają co roku na wyjazd do Trębek. Rajd śladami dh Andrzeja Małkowskiego to wydarzenie, które od 12 lat skupia w Trębkach harcerzy z Hufca Żychlin. Zuchy wiedzą, że czeka na nich świetna zabawa. Z pasją i zaangażowaniem przemierzali leśne drogi wypatrując kolejnych punktów, na których mieli do wykonania zadania związane z prawem zucha. Harcerze zgodnie z trasą zaznaczoną na mapie, podążali niczym wprawni detektywi po trębskich lasach, rozwiązując zagadkę tajemniczego porwania młodej kobiety. Musieli się przy tym wykazać spostrzegawczością, przebiegłością i logiką Sherlocka Holmesa. Wspólne wysiłki całego patrolu się opłaciły. Byliśmy najlepsi. Tak niewiele potrzeba, aby się świetnie bawić.
XVI Dzień Papieski
Uczniowie klasy VI Szkoły Podstawowej w Żeronicach przygotowali apel podczas którego przybliżyli społeczności szkolnej ideę i hasło Dnia Papieskiego „Bądźcie świadkami miłosierdzia!” W całej Polsce obchodzony jest Dzień Papieski, podczas którego łączymy się w modlitwie z obecnym papieżem oraz zagłębiamy się w nauczanie św. Jana Pawła II. Aspekt charytatywny tego dnia to przykościelna i publiczna zbiórka pieniędzy na rzecz funduszu stypendialnego dla zdolnej młodzieży z niezamożnych rodzin. Podopieczni Fundacji są nazywani mianem „żywego pomnika” św. Jana Pawła II, a wspieranie ich wyrazem wdzięczności Polaków wobec swojego Wielkiego Rodaka.
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
Za Ich cierpliwość nieprzebraną,
za poprawianie naszych błędów,
za to, że dzwonek jest co rano,
że z nas też kiedyś ludzie będą!
Obok tych szczerych podziękowań
składamy również dziś życzenia:
Niech Wam nie zabraknie nigdy zdrowia,
niech szkoła w dom się wspólny zmienia!
INTERNETOWY TEATR TVP
10 października 2016 roku o godz. 11.00 oglądaliśmy „Baśń o Rycerzu bez Konia” z Teatru Banialuka w Bielsku-Białej.
Spektakl według dramatu Marty Guśniowskiej to historia przygód Rycerza bez konia i Konia bez rycerza, którzy szukają siebie nawzajem. Obok tytułowych bohaterów w przedstawieniu pojawili się: uwięziona w wieży królewna, źli rozbójnicy, czarodziejka z magiczną kulą i straszny smok.
W baśni tej wszystkie postaci i wydarzenia przedstawione były z przymrużeniem oka. Wartka akcja, rozgrywana w planie żywym i lalkowym, znakomite kreacje aktorskie, pełen inwencji ruch sceniczny i dowcipne piosenki sprawiły, że przedstawienie zachwyciło zarówno dzieci z oddziału przedszkolnego jak i uczniów z klas I – VI. Była to opowieść z morałem, o tym, że marzenia się spełniają, jeżeli tylko nie przestajemy w nie wierzyć.
KONKURS RECYTATORSKI „PRZYRODA W POEZJI – WIEJSKIE KRAJOBRAZY”
Gminna Biblioteka Publiczna i Ośrodek Kultury w Bedlnie zorganizowały KONKURS RECYTATORSKI „PRZYRODA W POEZJI – WIEJSKIE KRAJOBRAZY”, którego etap gminny odbył się 7. 10. 2016 roku.
Naszą szkołę reprezentowało 5 recytatorów:
Nikola Kowalska – klasa II Maja Gałusa – klasa III Ka
,,SPRZĄTANIE ŚWIATA’’ 2016
Tegoroczna akcja „Sprzątanie Świata’’ przebiegała pod hasłem „Podaj dalej…Drugie życie odpadów”. Jej przesłanie to poszanowanie zasobów, unikanie tworzenia odpadów i szacunek do wytworzonych przedmiotów.
Uczniowie naszej szkoły brali czynny udział w oczyszczaniu ze śmieci pobliskiego terenu – zagajników, poboczy dróg, leśnych ścieżek, przydrożnych łąk i zadrzewień. W trakcie zbierania, śmieci były segregowane do odpowiednich worków, przeznaczonych na szkło, plastik, odpady komunalne i papier. Uczniowie zdają sobie sprawę, że segregowanie odpadów pozwala łatwiej i skuteczniej poddać je procesowi recyklingu, czyli nadania im „drugiego życia” – wytworzenia nowych produktów, wpływa na odzyskiwanie surowców, oszczędzanie energii, ochronę środowiska. Poprzez praktyczne działania uczniowie uświadamiają sobie, że najważniejsze jest nieśmiecenie i nietworzenie odpadów na co dzień, szanowanie i
MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH
5 października 2016 roku uczniowie klas I – VI obejrzeli prezentację multimedialną, przygotowaną przez nauczyciela bibliotekarza, która wprowadziła nas w obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.
Święto zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego w 1999 r. Najpierw był to jeden dzień, od 2008 r. trwa cały październik.
Wycieczka do Kołacinka
W dniu 28.09.2016 r. dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie klas: I, II, III pod opieką wychowawczyń uczestniczyli w wycieczce do Parku Jurajsko- Botanicznego w Kołacinku. Z zainteresowaniem wysłuchali opowieści pani przewodnik na temat dinozaurów i ciekawostek z ich życia. Dużą atrakcją okazał się dinozaur wynurzający się z wody. Podczas spaceru dzieci podziwiały krajobrazy, drzewa, krzewy i piękne kwiaty ozdobne. W Folwarku Kołacińskim obejrzały maszyny rolnicze, których dzisiaj nie zobaczymy podczas pracy na polu. Resztę czasu spędziły w sali zabaw. Z takiego miejsca nie można wyjechać bez pamiątki, dlatego chętnie zrobiły zakupy w sklepie. Wszyscy zadowoleni wrócili do szkoły.
Dzień Chłopaka wyjazdowo!
Uczniowie z klas IV-VI Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Żeronicach świętowali „Dzień Chłopaka” już dziś. W programie coś dla ducha i coś dla ciała, a więc seans filmowy w KDK Kutno pt.” Sekretne życie zwierzaków domowych” następnie w Aquapark.
NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA
Priorytet 3 – Rozwijanie zainteresowań uczniów poprzez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych
Z radością informujemy, że nasza szkoła w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa otrzymała dotację finansową na zakup książek do biblioteki. Dzięki temu uczniowie będą mogli korzystać z najnowszych propozycji książkowych oferowanych na rynku wydawniczym. W projekcie jest wiele przedsięwzięć, które będą realizowane przez naszych uczniów, by propagować czytelnictwo i zachęcać do sięgania po tradycyjną książkę. Od wspólnego czytania przez happeningi, spotkania autorskie, po lekcje biblioteczne oraz liczne konkursy i różne ciekawe formy, będziemy starać się zachęcać do obcowania z literaturą.
Rozpoczęcie roku szkolnego
Dyrektor Szkoły Podstawowej
im. Marii Konopnickiej w Żeronicachinformuje, że
uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017
odbędzie się dnia 1 września o godz. 830Obowiązuje strój galowy i obuwie zamienne.
Wycieczka do Warszawy
W dniu 13.06.2016 r. dzieci z oddziału przedszkolnego, klasy pierwszej, drugiej, piątej i szóstej uczestniczyły w wycieczce do Warszawy. Pierwszym punktem zwiedzania było Lotnisko Okęcie. Dzieci z zaciekawieniem słuchały informacji na temat lotniska, z podziwem oglądały starty i lądowania samolotów. Następnym punktem zwiedzania był taras widokowy w Pałacu Kultury i Nauki. Warszawa oglądana z takiej perspektywy to niezapomniane wrażenie. Następną atrakcją okazało się zwiedzanie Starego Miasta i przejazd Kolejką Staromiejską z przewodnikiem. Spacer po pięknym warszawskim zoo był dopełnieniem zadowolenia dzieci, tym bardziej, że niektóre z nich po raz pierwszy miały okazję oglądania dzikich zwierząt na żywo. Dzieci bardzo chętnie słuchają w szkole informacji na temat najpiękniejszych miast w Polsce, ale nic nie zastąpi wrażeń, jakie zostają po obejrzeniu tych miejsc na własne oczy. Wspo