Październikowa akcja charytatywna zakończona
Od kilku już lat uczniowie Szkoły Podstawowej w Żeronicach z wielkim zaangażowaniem biorą udział w akcji charytatywnej „Chryzantema na groby żołnierzy”. Przez cały miesiąc październik dzieci przynoszą kwiaty, liście i różne dodatki, aby pod koniec miesiąca wykonać z nich wiązanki. Tak też było i w tym roku. Udało nam się wykonać dwie duże wiązanki i bukiet, które złożyliśmy na grobie żołnierzy na cmentarzu w Orłowie . Uczniowie posprzątali mogiłę i zapalili znicze.
„Przyroda w poezji – Pory roku” – konkurs recytatorski
W czwartek, 19 października 2017 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Bedlnie odbył się Konkurs Recytatorski dla Dzieci i Młodzieży – Etap Gminny pod tytułem „Przyroda w poezji – Pory roku”, którego organizatorem była Gminna Biblioteka Publiczna w Bedlnie. Jego celem było rozwijanie wyobraźni i wrażliwości recytatorów poprzez literackie ujęcie piękna otaczającej nas przyrody, kształtowanie zainteresowań, stworzenie możliwości prezentacji umiejętności recytacji na podstawie znanych utworów literackich, nauka zdrowej rywalizacji. Uczestnicy zaprezentowali dwa wybrane wiersze dotyczące pór roku, zmieniającej się przyrody, bogactwa barw, różnorodności fauny i flory oraz wpływu zachodzących zmian na nastrój człowieka.
Wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego
Dnia 4 października odbyły się wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej. Tydzień wcześniej rozpoczęła się kampania wyborcza, podczas której kandydaci prezentowali na plakatach swoje sylwetki i pomysły na bieżący rok szkolny. Spośród czterech kandydatów z klas IV-VII, w tajnym głosowaniu, większością głosów wybrani zostali następujący uczniowie:
Dzień Edukacji Narodowej
13 października w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Klasa III przygotowała program humorystyczno - satyryczny, który wprowadził zarówno świętujących, jak i całą społeczność szkolną w doskonały nastrój. Były również momenty wzruszeń, podziękowań i serdeczności. Całej uroczystości dodał splendoru występ dziewcząt z klas IV - VII, które zaprezentowały układ choreograficzny, wykonywany grupowo jako taniec integracyjny, zwany "Belgijką".
Wycieczka do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
W dniu 28 .09.2017 r .dzieci z naszej szkoły uczestniczyły w wycieczce do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Wzięliśmy udział w warsztatach „Tradycyjne zajęcia wiejskie – wyrób masła”. Później każdy z nas mógł skosztować pajdę chleba z masłem. Smakowało przednio.
Zwiedzaliśmy również Galerię Rzeźby, obejmującą ponad 900 eksponatów. W ramach ekspozycji prezentowane są prace 16 twórców z okolic Sierpca, powstałe w II połowie XX wieku. Ponadto w kolekcji muzealnej znajduje się też kilkadziesiąt pozyskanych podczas badań terenowych rzeźb zabytkowych, w większości XIX – wiecznych, wśród których dominuje przedstawienie Matki Boskiej Skępskiej.
78 rocznica Bitwy nad Bzurą
Zawsze pamiętaj o poległych żołnierzach.
Zawsze pamiętaj ojców i synów na wojnie.
Zawsze pamiętaj o pogrzebanych w historii.24 września w Orłowie obchodzono 78. rocznicę Bitwy nad Bzurą. Mszę świętą w intencji tych wydarzeń odprawił ksiądz Stanisław Kosiacki, a grupa uczniów z naszej szkoły wystąpiła w montażu słowno – muzycznym, który został przygotowany pod kierunkiem nauczycieli: pań Małgorzaty Czarneckiej i Renaty Karpińskiej oraz pana Krzysztofa Trusińskiego. Po mszy zgromadzeni przeszli pod obelisk, gdzie złożono kwiaty, zapalno znicze. W uroczystości udział wzięli: władze Gminy Bedlno, przedstawiciele kombatantów stowarzyszenia „CIVITAS CHRISTIANA”, przedstawiciele stowarzyszeń, straży pożarnej, szkół, okoliczna ludność, radni powiatu kutnowskiego. Atrakcją uroczystości była oprawa muzyczna w wykonaniu Orkiestry Dętej OSP w Kutnie.
Nakręć się na pomaganie
W bieżącym roku szkolnym kontynuujemy akcję zbierania plastikowych nakrętek na rzecz Kuby Chrabańskiego z Łowicza, który jest podopiecznym fundacji : „Ludzie Serca”. Chłopiec od ośmiu lat walczy z nowotworem – glejakiem nerwu wzrokowego. Pieniądze uzyskane ze zbiórki nakrętek pomogą w pokryciu kosztów leczenia.
Akcja charytatywna „Szkoło Pomóż i Ty”
W odpowiedzi na prośbę Fundacji na Rzecz Osób Niewidomych i Niepełnosprawnych „Pomóż i Ty” pragniemy włączyć się w akcję charytatywną mającą na celu pomoc 17-letniej Oliwii Kielusiak, która pomimo przepukliny oponowo-rdzeniowej i niedowładu kończyn dolnych jest aktywną i wzorową uczennicą z pasjami. Z uwagi na jej stan zdrowia fizycznego niezbędne jest zapewnienie jej systematycznej rehabilitacji wspomagającej dalszy rozwój i sprawność. Pasją Oliwii są sporty i taniec. Specjalistyczny sprzęt rehabilitacyjny tj. aktywny, sportowy wózek inwalidzki oprócz rehabilitacji ułatwi Oliwii realizację jej pasji poprzez udział w kursach tańca i zawodach sportowych. Koszt takiego sprzętu to około 15 000 zł, dlatego od ofiarności i wrażliwości ludzi zależeć będzie ułatwienie Oliwii spełnienia marzeń o uprawianiu sportu. Fundacja rozprowadza cegiełki – mini pomoce naukowe do różnych przedmiotów oraz ka
W zdrowym ciele zdrowy duch!!!
W roku szkolnym 2016/2017 uczniowie Szkoły Podstawowej im. M Konopnickiej w Żeronicach z klas I - VI i Oddziału Przedszkolnego wyjeżdżali na basen „AQUAPARK” W Kutnie. Wyjazdy organizowane były w czwartki po zajęciach lekcyjnych oraz w ferie zimowe. Zajęcia na pływalni odbywały się w dwóch grupach pod fachowym okiem instruktorów nauki pływania.
Wycieczka w Góry Świętokrzyskie
W dniach 12 – 14 czerwca 2017 roku grupa uczniów naszej szkoły wzięła udział w trzydniowej wycieczce w Góry Świętokrzyskie.
12 czerwcaDąb Bartek - najsłynniejsze polskie drzewo. Dąb stoi w Zagnańsku w województwie świętokrzyskim. Drzewo stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych okolicy i Gór Świętokrzyskich. Ze względu na swój sędziwy wiek „Bartek” uznany został za pomnik przyrody i objęty ochroną prawną. Z historią dębu związane jest wiele legend. Według niektórych z nich w cieniu dębu odpoczywali Bolesław Krzywousty i Jan III Sobieski.
Światowy Dzień Ochrony Środowiska
6 czerwca 2017 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w obchodach Światowego Dnia Ochrony Środowiska, który zorganizowany został w GOK-u w Bedlnie. Było to jednocześnie podsumowanie dwóch projektów edukacyjnych organizowanych przez GOK we współpracy z Łódzkim Domem Kultury- "Wojewódzkiego Ekologicznego Dnia Dziecka Literaturą i Sztuką" i "Lokomotywą po wiedzę - Na tropach tajemnic - Ekologia".
Uczniowie obejrzeli przedstawienie ekologiczne "Sprężynek na tropie tajemnic" zaprezentowane przez grupę 20 uczniów z naszej szkoły i prezentację multimedialną zawierającą relację z przygotowań i warsztatów, w jakich uczestniczyli uczniowie podczas realizacji projektu.
Była to ciekawa lekcja przyrody, podczas której wszyscy przypomnieli sobie, jak należy segregować śmieci i dbać o naszą planetę.
Festyn z okazji Dnia Rodziny
29 maja br. w naszej szkole gościliśmy najkochańsze osoby, mamy i ojców. Festyn rekreacyjno - sportowy był bogaty w atrakcje. Na początku złożyliśmy życzenia i wręczyliśmy prezenty - jak zawsze własnoręcznie wykonane. Wiersze i piosenki zaprezentowane przez dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I - III, uroniły niejedną łezkę w oczach rodziców. Starsza młodzież z klas IV -VI przedstawiła inscenizację o Sprężynku. Jest to przedstawienie, które podsumowuje projekt edukacyjny realizowany wspólnie z Łódzkim Domem Kultury i Gminnym Domem Kultury w Bedlnie. Przyszedł czas na słodki poczęstunek. Wyśmienite ciasta upieczone przez mamy bardzo nam smakowały. Mogliśmy sprawdzić umiejętności wspinaczkowe na ściance, pokierować samochodzikami terenowymi. Animatorzy organizowali konkursy, zawody i zabawy. Chłopcy rozegrali mecz w piłkę nożną z ojcami. Tym razem chłopaki dali wygrać tatusiom. Wspólne
ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY
24 maja 2017 roku społeczność uczniowska naszej szkoły odbyła niecodzienną, bo wirtualną wycieczkę do Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu.
Misją muzeum jest gromadzenie i przechowywanie dóbr kultury po wybitnej poetce i pisarce oraz upowszechnianie wiedzy o Marii Konopnickiej, wartościach literatury, nauki i kultury.
LOKOMOTYWĄ PO WIEDZĘ – NAGRYWAMY FILM Z PRZEDSTAWIENIA
Uf, nasza lokomotywa, po kilku przystankach i przejazdach, na dłużej zatrzymała się na stacji: nagranie filmu prezentującego przedstawienie na podstawie książki Agnieszki Frączek „Sprężynek na tropie tajemnic – ekologia”.
23 kwietnia w naszej szkole w późnych godzinach popołudniowych odbyło się nagranie filmu, który będzie wysłany na konkurs do Łódzkiego Domu Kultury, jako podsumowanie działań w ramach „Projektu ekologiczno – artystycznego dla dzieci z województwa łódzkiego”.
Warsztaty układania bukietów
W środę 17 maja 2017r. uczniowie klas 4-6 uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez panią Agnieszkę Szcześniak. W czasie zajęć dzieci uczyły się, jak z lizaków zrobić piękny bukiet. I udało się! Powstały piękne, kolorowe, słodkie cacka, które dzieci wręczą rodzicom podczas Szkolnego Dnia Rodziny.
Strażacy ratują kotka
Od kilku dni na wysokim drzewie obok szkoły siedział kot, który nie potrafił lub bał się zejść. Dzieci, nauczyciele i pracownicy szkoły codziennie obserwowali kotka i bardzo martwili się o niego. Na pomoc została wezwana straż pożarna. Dzieci mogły obserwować strażaków w nietypowej akcji. Zwierzę zostało uratowane. Uczniowie nagrodzili strażaków okrzykami radości i brawami.
Zadbaj o swoje płuca
W roku szkolnym 2016/2017 po raz kolejny przystąpiliśmy do realizacji programu profilaktyki i wczesnego wykrywania gruźlicy i chorób płuc Zadbaj o swoje płuca we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Kutnie. Program realizowany był w klasach I-VI. Głównym celem programu było:
Dzień Ziemi 2017
Międzynarodowy Dzień Ziemi przebiegał w naszej szkole pod hasłem „Dbajmy o to, by piękna była Ziemia, niech żyją na niej kolejne pokolenia!”
Członkowie Szkolnego Koła LOP z klasy VI podczas apelu przypomnieli koleżankom
i kolegom z klas młodszych oraz dzieciom z oddziału przedszkolnego ideę ogłoszenia dnia 22 kwietnia Dniem Ziemi. W formie krótkiej inscenizacji przedstawili również konsekwencje jakie dla planety i ludzi niesie zanieczyszczanie powietrza, wody, gleby, lasów oraz sposoby codziennego ekologicznego zachowania. Uzupełnieniem inscenizacji była prezentacja plakatów zawierających hasła zachęcające do zbierania i segregowania odpadów.
STRACHY NA LACHY – SPOTKANIE PISARKI Z MŁODYM CZYTELNIKIEM
W czwartek 11 maja 2017 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Bedlnie odbyło się spotkanie z panią Kaliną Jerzykowską, autorką wierszy, powieści, piosenek, sztuk teatralnych dla dzieci, odznaczoną Orderem Uśmiechu.
„Z książką na walizkach” to V łódzkie spotkania pisarzy z młodym czytelnikiem – to akcja promująca czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży. Uczniowie klas IV – VI mieli okazję spotkać się z autorką, co na pewno było niezapomnianym przeżyciem, tym bardziej, iż pani Jerzykowska stworzyła sympatyczną atmosferę, opowiedziała o swoich książkach, procesie ich tworzenia, nie szczędząc przy tym humoru i anegdot. Uczestnicy spotkania szybko nawiązali kontakt z pisarką, zadawali ciekawe pytania, czytali fragmenty jej książek. Później można było kupić książki pani Kaliny Jerzykowskiej, w których autorka chętnie wpisywała dedykacje dla czytelników.
Spotkanie z policjantem
27 kwietnia 2017 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie z panem Hubertem Kowalskim, dzielnicowym gminy Bedlno. W czasie spotkania uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych informacji na temat pracy policjanta, obejrzeli prezentację dotyczacą bezpieczeństwa w szkole, w domu i na drodze, zadawali pytania, dzielili się swoimi spostrzeżeniami. Dużym zainteresowaniem cieszyło się ogladanie akcesoriów policjanta oraz wozu policyjnego. Na zakończenie spotkania uczniowie wręczyli pamiatkowy dyplom z podziękowaniem dla Komisariatu Policji w Żychlinie i dla Pana Dzielnicowego Huberta Kowalskiego za przeprowadzone spotkanie.