Wigilia szkolna 2015
Przed nami Boże Narodzenie – święta wyjątkowe i ważne. Wigilijna noc – noc, w której Bóg stał się człowiekiem, jest nam wszystkim dobrze znana. Ten czas rodzi radość i dobroć w sercu każdego człowieka. Dzielenie się opłatkiem, roziskrzona choinka, włożone pod nią prezenty, ciche melodie kolęd przenoszą dorosłych w świat dzieciństwa, a dzieci wzbogacają w przeżycia, do których zawsze będą chętnie wracać we wspomnieniach. Takimi słowami, w piątek 18 grudnia 2015 r., rozpoczęła się JASEŁKA pt.: „Betlejem to My sami” przygotowana przez uczniów pod kierunkiem Renaty Karpińskiej i Krzysztofa Trusińskiego. Po przedstawieniu uczniowie, rodzice, ksiądz proboszcz, nauczyciele, pracownicy szkoły i przedstawiciele władz gminy składali sobie świąteczne życzenia i łamali się opłatkiem.
Nasze kolejne sukcesy w zbiórce surowców wtórnych
17 grudnia 2015r.klasa I z wychowawczynią odebrała w Kutnowskim Domu Kultury nagrody w corocznym konkursie "Dołącz do drużyny Tonsmeierka", organizowanym przez Związek Gmin Powiatu Kutnowskiego i firmę Tonsmeier w Kutnie. Zajęliśmy bardzo wysokie II miejsce w kategorii zbiórka makulatury, zbiórka baterii i puszek aluminiowych.
Wyjazdowe Mikołajki
4 grudzień 2015roku dla dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniów klas I-III był dniem pełnym atrakcji, ponieważ spędziliśmy go w Płocku. Pierwszą atrakcją była sztuka teatralna „Królewna Snieżka” w Teatrze Dramatycznym im. J. Szaniawskiego. Piękna scenografia, kolorowe stroje i doskonała gra aktorów wprowadziła nas we wspaniały nastrój. Jak to w baśniach bywa wszystko skończyło się dobrze, zwyciężyła miłość, przyjaźń i prawda. Po uczcie „dla ducha” przyszedł czas na coś dla ciała. Sala zabaw i gier edukacyjnych Kids Pley pozwoliła nam na szaleństwa. Wspinaczki, zjeżdżalnie, trampoliny, samochody, tematyczne kąciki zabaw wyzwalały w nas energię, radość i chęć wspólnej zabawy. Trochę zmęczeni, ale bardzo zadowoleni opuszczaliśmy Płock.
Zdrowe odżywianie
W listopadzie w klasie drugiej odbył się, cykl zajęć, których głównym celem było poszerzenie wiedzy uczniów na temat zdrowego odżywiania. Uczniowie rozpoznawali owoce i warzywa różnymi zmysłami, przygotowali z przyniesionych przez siebie produktów kanapki. Wykonali sałatki warzywne i sałatki z owoców. Potem nastąpiła wspólna degustacja. Dzięki tym zajęciom dzieci mają świadomość jak ważne jest w życiu racjonalne żywienie, wspomaganie organizmu witaminami i mikroelementami pochodzącymi ze świeżych owoców i warzyw, unikanie mało wartościowych przekąsek ( chipsy i fast food).
Wycieczka do Gniezna
25 listopada 2015 r. uczniowie z klas II-VI odwiedzili Gniezno. Pierwszym punktem było zwiedzanie fabryki bombek. W dziale „dmuchalnia” zwiedzający zobaczyli, jak podgrzewa się szklane rurki, by z przygotowanych porcji szkła wydmuchać kule. „Srebrzalnia” pokazała, jak w wyniku odpowiedniej reakcji chemicznej srebrzy się kule od środka. W „lakierni” podpatrywaliśmy, jak kule nabierają pięknych barw, a w dziale „dekoracja”, jak nanosi się na bombki wzory. Po zwiedzaniu fabryki przyszedł czas na warsztaty plastyczne, podczas których dzieci poznały tajniki dekoracji i pakowania bombek. Każdy uczestnik warsztatów zdobił 4 bombki w różnych rozmiarach i mógł je zabrać ze sobą do domu.
ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez pluszowego misia. Jest towarzyszem dzieci i dorosłych w świecie beztroskiej zabawy oraz przyjacielem - powiernikiem największych sekretów i tajemnic.
Właśnie 25 listopada swoje święto obchodzi ta najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel i niezastąpiona przytulanka - PLUSZOWY MIŚ.
ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU
23 listopada 2015 roku nastąpiło ogłoszenie wyników konkursu zorganizowanego przez bibliotekę Szkoły Podstawowej w Żeronicach w ramach realizacji projektu KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ.
Konkurs przebiegał w dwóch kategoriach:
klasy I - III "Mój ulubiony bohater literacki" - praca plastyczna w
NOWE KSIĄŻKI W BIBLIOTECE
Hura! Otrzymaliśmy wyczekiwaną paczkę z książkami! Jej otwieranie wzbudziło wiele emocji. Przeglądaniu zawartości książek towarzyszyły zachwyty, uśmiechy. Nowe tytuły! Kolorowe ilustracje! To wszystko na pewno rozbudzi chęć obcowania ze słowem pisanym i podniesie stan czytelnictwa w bibliotece.
Narodowe Święto Niepodległości
Z okazji 97 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbyła się uroczysta akademia. Uczniowie klasy 3 przygotowali wiersze i piosenki o treści patriotycznej, wykonali również gazetkę okolicznościową Polska nasza Ojczyzna.
11 listopada to dla nas Polaków, jedna z najważniejszych dat w kalendarzu. Właśnie wtedy obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Polska zniknęła z mapy Europy i świata w 1795 roku gdy Rosja, Prusy i Austria dokonały trzeciego rozbioru Polski. Dopiero I wojna światowa dała ojczyźnie szansę na walkę o niepodległość. 11 listopada 1918 roku, po 123 latach od rozbiorów, Polska odzyskała wolność.
MAMY NIEPODLEGŁĄ
Zuchy i harcerze naszej szkoły w wyjątkowy sposób czują się zobowiązani być strażnikami pamięci o tych, którzy polegli w walce o naszą wolność. W tym roku postanowiliśmy wyrazić swoją pamięć i uczcić Narodowe Święto Niepodległości poprzez namalowanie plakatu, który zatytułowaliśmy ,, Mamy Niepodległą”. Wszystkiego dobrego z okazji Narodowego Święta Niepodległości, naszym koleżankom, kolegom, nauczycielom, pani dyrektor, pracownikom szkoły, rodzicom życzą zuchy i harcerze.
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ - 14 października 2015 r.
Dzień Edukacji Narodowej to święto uczniów, nauczycieli, pracowników obsługi i administracji oraz tych, co szkoły prowadzą i nadzorują. To doskonała okazja, by podziękować nauczycielom za trud wychowania i kształcenia. Na uroczystości zgromadziła się rada pedagogiczna, pracownicy administracji, nauczyciele emeryci. Podczas akademii uczniowie zaprezentowali ciekawy program artystyczny, na który złożyły sie wiersze i piosenki. Uczniowie złożyli pracownikom oświaty życzenia i wręczyli kwiaty. Po części artystycznej głos zabrała Pani Dyrektor, która skierowała do grona pedagogicznego oraz pracowników administracji i obsługi wiele ciepłych słów, życząc dużo sił do podejmowania wyzwań, jakie czekają w pracy z uczniami. Do życzeń dołączyli się również rodzice. Przewodnicząca Rady Rodziców - pani Agnieszka Szcześniak obdarowała pracowników szkoły zabawnymi upominkami, które wzbudziły wiele wesoł
Gościliśmy WORD ze Skierniewic
Zanim początkujący rowerzysta wyjedzie po raz pierwszy na ulicę lub drogę, po której mkną inne pojazdy, oprócz karty rowerowej w kieszeni, powinien mieć wystarczające umiejętności jazdy na rowerze i możliwie największy zasób wiedzy o zasadach ruchu drogowego. Wtedy możemy być pewni jego bezpieczeństwa na drodze.
Październikowa akcja charytatywna
Z okazji Uroczystości Wszystkich Świętych porządkujemy groby naszych bliskich, zapalamy znicze, składamy kwiaty, modlimy się. W Szkole Podstawowej im. M. Konopnickiej w Żeronicach od kilku lat przed tym listopadowym świętem trwa akcja charytatywna. Uczniowie przez cały październik przynoszą ze swoich domów: chryzantemy, gałązki świerkowe, ozdobne liście i dodatki. W ostatnich dniach października robione są z nich wiązanki, które uczniowie składają na grobie żołnierzy znajdującym się na cmentarzu w Orłowie.
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
W październiku obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, którego tegoroczne hasło brzmi: "BIBLIOTEKI SZKOLNE RZĄDZĄ!". Święto zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Librarianship) w 1999 roku. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.
Warzywna sałatka
Po owocowym tygodniu w przedszkolu królowały warzywa. Dzieci z oddziału przedszkolnego wykonały smaczną sałatkę warzywną. Okazało się, że przedszkolaki świetnie poradziły sobie z wykonaniem zdrowego deseru, a po pracy uczty witaminowej nie było końca. Już w przedszkolu dzieci wiedzą co jeść, aby być zdrowym.
Owocowe szaszłyki
Jesień to okazja, aby zachęcić dzieci do zamiany słodkich przekąsek na zdrowe owocowe szaszłyki. Dzieciom z oddziału przedszkolnego udało się to w stu procentach. Świetna zabawa, a po pracy smaczny deser, własnoręcznie wykonany. Podczas wykonywania szaszłyków dzieci śpiewały ,,witaminki, witaminki, dla chłopczyka i dziewczynki”.
Trębki 2015
24 października 2015r. tym, którym ,, chce się chcieć ”, czyli zuchy i harcerze z naszej drużyny po raz jedenasty wyruszyli na rajd śladami dh Andrzeja Małkowskiego. Co nas tak ciągnie co roku do Trębek? Świetna zabawa, zdrowa rywalizacja, spotkanie z ciekawymi ludźmi, piękno przyrody w trębskich lasach o tej porze roku. Zuchy uczestniczyli w konkurencjach, w których musiały się wykazać sprawnością, sprytem i zuchową postawą. Na zakończenie spacer do lasu i zabawy na świeżym powietrzu. Harcerze musieli wykazać się dobrą kondycją, bo do przejścia mieli 10 kilometrów. Na trasie punkty patrolowe, na których rywalizowaliśmy z drużynami z innych szkół. Jeden dzień, a niezapomniane wspomnienia pozostaną na cały rok.
Ślubowanie klasy I
"Uroczyście ślubujemy"
20 października 2015r. był wyjątkowym dla 14 uczniów klasy I. Właśnie tego dnia w obecności rodziców, nauczycieli, koleżanek i kolegów ze starszych klas piewszaki złożyły ślubownie na sztandar szkoły. Zapewniły wszystkich, że będą sumiennie uczyć się, kochać swoją Ojczyznę, będą koleżeńscy wobec siebie i kolegów ze szkoły. Splendoru uroczystości dopełniło pasowanie na ucznia przez panią dyrektor i przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. Później były upominki od dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniów z klas II - VI. Rodzice pierwszaków podziękowali za chwile wzruszeń tak uroczystego święta i zaprosili na słodki poczęstunek
Konkurs recytatorski
W Gminnym Konkursie Recytatorskim, zorganizowanym 9 października 2015 r. w sali GOK w Bedlnie, wzięły udział : Magdalena Czarnecka kl. II, Maja Gałusa kl. II, Martyna Michalak kl. IV, Dorota Karpińska kl. V, Zuzanna Woźniak kl. V. Uczennice recytowały wiersze związane tematycznie z hasłem przewodnim konkursu ,, Przyroda w poezji - Góry, nasze góry''. Dziewczęta przygotowały po dwa wiersze znanych polskich poetów: T. Kubiaka, J. Kasprowicza, A. Asnyka, K. Przerwy - Tetmajera. W kategorii klas II- IV - Maja Gałusa zajęła III miejsce. W kategorii klas V -VI - Zuzanna Woźniak zajęła I miejsce. Gratulujemy laureatom !