Strona główna
Dzień Świętego Patryka
Dnia 15 marca "zazieleniło się" na korytarzach i w salach lekcyjnych naszej szkoły. Tego dnia uczniowie przyszli ubrani na zielono, gdyż obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Świętego Patryka – patrona Irlandii. Jak głosi popularne powiedzenie, w dniu jego święta „everyone's Irish”, czyli wszyscy są Irlandczykami. Uczniowie klasy V i VI przypomnieli genezę tego święta oraz postać świętego Patryka, a także zaprezentowali mini przedstawienie w języku angielskim p.t. „The Perfect Pizza”. Największą atrakcją tego dnia okazał się „Green Market” czyli „Zielony Ryneczek”, na którym można było kupić zielone smakołyki. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu rodziców i uczniów mogliśmy spróbować pysznych i zdrowych przekąsek: szaszłyków owocowych, rolady szpinakowo-serowej, ciasta ze szpinakiem, owocowych galaretek oraz soku pietruszkowo-cytrynowego. Była to również okazja do promowania zdrowego odżywiani
Dzień Seniora 2016
5 lutego gościliśmy w naszej szkole kochane babcie i dziadków.Jak co roku przybyli bardzo licznie, co nas niezmiernie cieszy. Podziękowaliśmy im za opowiadane bajki, smakołyki, a przede wszystkim za ogromne pokłady miłości i czułości, którymi nas obdarzają. Wiersze, piosenki i upominki - wykonane własnoręcznie, były dowodem wdzięczności za ich poświęcenie w wychowaniu wnuków. Słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców, pozwolił na wspomnienia, rozmowy przy kawie i herbacie. W dyskotekowych rytmach mogliśmy "porwać" seniorów do tańca. Radości, zadowolenia i podziękowaniom nie było końca. Kochamy Was Babciu i Dziadku!
STAROŻYTNI RZYMIANIE I GALOWIE W NASZEJ SZKOLE
1 lutego 2016 roku kolejny już raz nasi uczniowie mogli skorzystać z żywej lekcji historii organizowanej przez firmę „Arkona” - Agencję Widowisk Historycznych, która była połączeniem spektaklu i zabaw interaktywnych z udziałem widzów.
Tym razem uczniowie poznali dzieje Rzymian i Galów, ich kulturę materialną i duchową, repliki strojów i uzbrojenia Celtów, Germanów, rzymskich legionistów. Opowiadaniu o przeszłości towarzyszyły pokazy walki Juliusza Cezara z wielkim wodzem Galów Wercyngetoryksem, która zrobiła na publiczności ogromne wrażenie. Wielką atrakcją był udział naszych uczniów w inscenizowanej bitwie Rzymian z Germanami (stworzenie formacji bojowej "żółwia rzymskiego", walki zbrojnej). Odbył się także konkurs wiedzowy, w którym za poprawną odpowiedź można było zdobyć denary Juliusza Cezara - wybijane w obecności uczniów. Na koniec każdy z uczestników mógł przymierzyć: zbroję r
"Książki naszych marzeń": Przedstawienie edukacyjne promujące czytelnictwo
27 stycznia 2016 r. naszą szkołę odwiedzili aktorzy ze Studia Artystycznego Arkada z Suwałk, by zabrać uczniów „W podróż do krainy zagadek”.
Główną bohaterką przedstawienia była niegrzeczna dziewczynka Zosia, która nie słuchała rodziców i nie lubiła książek. Jej marzeniem było otrzymanie w prezencie na urodziny „laptopa”. Była bardzo rozczarowana, kiedy odszukała schowaną przez rodziców niespodziankę urodzinową - bo była to książka. Dzięki Panu Zagadce, który zabrał ją w tajemniczą podróż do Krainy Zagadek, Dziewczynka dostała szansę zostania człowiekiem najbogatszym …w wiedzę.
Realizacja projektu "Książki naszych marzeń" - działanie: "Nakręcone książki"
X Muza – FILM; KINEMATOGRAFIA – bazuje na obrazie. Lubimy oglądać filmy, bo nie tylko przenoszą nas w inny świat, ale też dają złudzenie innego życia. Książki czynią to samo, tyle tylko, że w odróżnieniu od kina bazują na słowie i zdecydowanie
bardziej rozwijają wyobraźnię. Niemniej doświadczenie pokazuje, że obie damy: zarówno tradycyjna książka, jak i nowoczesna kinematografia potrafią ze sobą
współpracować i to całkiem efektywnie. Z tym, że to przeważnie książki stanowią inspirację dla kina, a rzadko odwrotnie.
SPOTKANIE Z RODZICAMI – PREZENTACJA MULTIMEDIALNA
13 stycznia 2016 roku, podczas zebrania z rodzicami, nauczyciel bibliotekarz – pani Małgorzata Czarnecka - przedstawiła zebranym prezentację multimedialną „Czy potrzebne jest nam dzisiaj czytanie?”. Zadanie to wynika z realizacji projektu „Książki naszych marzeń”.
Celem prezentacji było uwrażliwienie rodziców na wartości wynikające z podnoszenia kompetencji czytelniczych wśród dzieci, gdyż czytanie to jedna z najważniejszych sprawności językowych.
Warsztaty z bukieciarstwa
Styczeń to szczególny miesiąc w kalendarzu uczniowskim, bowiem zbliża się Dzień Babci i Dziadka. Uczniowie klas IV-V podczas zajęć koła plastycznego uczyli się jak wykonać ozdobne bukiety z herbaty. Warsztaty i pokaz dla uczniów prowadziła Pani Agnieszka Szcześniak. Efekt wspólnej pracy – przepiękne bukiety, będą cieszyć oko kochanych Seniorów w dniu 5 lutego 2016 r.
ZABAWA CHOINKOWA 2016
Tradycyjnie, w okresie karnawału, w naszej placówce odbywa się zabawa choinkowa, która jest doskonałą okazją do spotkania się społeczności szkolnej i lokalnej. Tak też było 9 stycznia 2016 roku. Korytarz szkolny oraz sala tańca zostały przyozdobione kolorowymi dekoracjami, do tańca przygrywał DJ, a w rytm muzyki świetnie bawili się uczniowie, nauczyciele, rodzice i goście. Rodzice przygotowali smaczny poczęstunek, by tancerze mogli uzupełnić stracone kalorie. Punktem kulminacyjnym zabawy choinkowej było przybycie Mikołaja z workami pełnymi paczek. Każde dziecko zostało obdarowane przez miłego gościa z brodą. Zabawa przebiegała w miłej atmosferze, dzięki czemu dostarczyła wszystkim pozytywnych emocji. Było to niesamowite spotkanie pełne wrażeń, bo wszak "miło szaleć, kiedy czas po temu..."
Góra Grosza 2015
Wszystkim, którzy włączyli się do wielkiej zbiórki pieniędzy Góra Grosza 2015 organizowanej na terenie naszej szkoły serdecznie dziękujemy.
W grudniu po raz kolejny włączyliśmy się w wielką ogólnokrajową inicjatywę na rzecz dzieci z opieki zastępczej. Uczniowie mają świadomość, że oddając chociażby jeden grosz, można zrealizować wielkie przedsięwzięcia na rzecz dzieci w trudnej sytuacji życiowej. Celem akcji Góra Grosza jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie takich programów, które pozwolą dzieciom wrócić do domu bądź tworzenia takich miejsc, które będą w miarę swoich możliwości zbliżone do domu rodzinnego.
Wigilia szkolna 2015
Przed nami Boże Narodzenie – święta wyjątkowe i ważne. Wigilijna noc – noc, w której Bóg stał się człowiekiem, jest nam wszystkim dobrze znana. Ten czas rodzi radość i dobroć w sercu każdego człowieka. Dzielenie się opłatkiem, roziskrzona choinka, włożone pod nią prezenty, ciche melodie kolęd przenoszą dorosłych w świat dzieciństwa, a dzieci wzbogacają w przeżycia, do których zawsze będą chętnie wracać we wspomnieniach. Takimi słowami, w piątek 18 grudnia 2015 r., rozpoczęła się JASEŁKA pt.: „Betlejem to My sami” przygotowana przez uczniów pod kierunkiem Renaty Karpińskiej i Krzysztofa Trusińskiego. Po przedstawieniu uczniowie, rodzice, ksiądz proboszcz, nauczyciele, pracownicy szkoły i przedstawiciele władz gminy składali sobie świąteczne życzenia i łamali się opłatkiem.
Nasze kolejne sukcesy w zbiórce surowców wtórnych
17 grudnia 2015r.klasa I z wychowawczynią odebrała w Kutnowskim Domu Kultury nagrody w corocznym konkursie "Dołącz do drużyny Tonsmeierka", organizowanym przez Związek Gmin Powiatu Kutnowskiego i firmę Tonsmeier w Kutnie. Zajęliśmy bardzo wysokie II miejsce w kategorii zbiórka makulatury, zbiórka baterii i puszek aluminiowych.
Wyjazdowe Mikołajki
4 grudzień 2015roku dla dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniów klas I-III był dniem pełnym atrakcji, ponieważ spędziliśmy go w Płocku. Pierwszą atrakcją była sztuka teatralna „Królewna Snieżka” w Teatrze Dramatycznym im. J. Szaniawskiego. Piękna scenografia, kolorowe stroje i doskonała gra aktorów wprowadziła nas we wspaniały nastrój. Jak to w baśniach bywa wszystko skończyło się dobrze, zwyciężyła miłość, przyjaźń i prawda. Po uczcie „dla ducha” przyszedł czas na coś dla ciała. Sala zabaw i gier edukacyjnych Kids Pley pozwoliła nam na szaleństwa. Wspinaczki, zjeżdżalnie, trampoliny, samochody, tematyczne kąciki zabaw wyzwalały w nas energię, radość i chęć wspólnej zabawy. Trochę zmęczeni, ale bardzo zadowoleni opuszczaliśmy Płock.
Zdrowe odżywianie
W listopadzie w klasie drugiej odbył się, cykl zajęć, których głównym celem było poszerzenie wiedzy uczniów na temat zdrowego odżywiania. Uczniowie rozpoznawali owoce i warzywa różnymi zmysłami, przygotowali z przyniesionych przez siebie produktów kanapki. Wykonali sałatki warzywne i sałatki z owoców. Potem nastąpiła wspólna degustacja. Dzięki tym zajęciom dzieci mają świadomość jak ważne jest w życiu racjonalne żywienie, wspomaganie organizmu witaminami i mikroelementami pochodzącymi ze świeżych owoców i warzyw, unikanie mało wartościowych przekąsek ( chipsy i fast food).
Wycieczka do Gniezna
25 listopada 2015 r. uczniowie z klas II-VI odwiedzili Gniezno. Pierwszym punktem było zwiedzanie fabryki bombek. W dziale „dmuchalnia” zwiedzający zobaczyli, jak podgrzewa się szklane rurki, by z przygotowanych porcji szkła wydmuchać kule. „Srebrzalnia” pokazała, jak w wyniku odpowiedniej reakcji chemicznej srebrzy się kule od środka. W „lakierni” podpatrywaliśmy, jak kule nabierają pięknych barw, a w dziale „dekoracja”, jak nanosi się na bombki wzory. Po zwiedzaniu fabryki przyszedł czas na warsztaty plastyczne, podczas których dzieci poznały tajniki dekoracji i pakowania bombek. Każdy uczestnik warsztatów zdobił 4 bombki w różnych rozmiarach i mógł je zabrać ze sobą do domu.
ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez pluszowego misia. Jest towarzyszem dzieci i dorosłych w świecie beztroskiej zabawy oraz przyjacielem - powiernikiem największych sekretów i tajemnic.
Właśnie 25 listopada swoje święto obchodzi ta najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel i niezastąpiona przytulanka - PLUSZOWY MIŚ.
ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU
23 listopada 2015 roku nastąpiło ogłoszenie wyników konkursu zorganizowanego przez bibliotekę Szkoły Podstawowej w Żeronicach w ramach realizacji projektu KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ.
Konkurs przebiegał w dwóch kategoriach:
klasy I - III "Mój ulubiony bohater literacki" - praca plastyczna w
NOWE KSIĄŻKI W BIBLIOTECE
Hura! Otrzymaliśmy wyczekiwaną paczkę z książkami! Jej otwieranie wzbudziło wiele emocji. Przeglądaniu zawartości książek towarzyszyły zachwyty, uśmiechy. Nowe tytuły! Kolorowe ilustracje! To wszystko na pewno rozbudzi chęć obcowania ze słowem pisanym i podniesie stan czytelnictwa w bibliotece.
Narodowe Święto Niepodległości
Z okazji 97 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbyła się uroczysta akademia. Uczniowie klasy 3 przygotowali wiersze i piosenki o treści patriotycznej, wykonali również gazetkę okolicznościową Polska nasza Ojczyzna.
11 listopada to dla nas Polaków, jedna z najważniejszych dat w kalendarzu. Właśnie wtedy obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Polska zniknęła z mapy Europy i świata w 1795 roku gdy Rosja, Prusy i Austria dokonały trzeciego rozbioru Polski. Dopiero I wojna światowa dała ojczyźnie szansę na walkę o niepodległość. 11 listopada 1918 roku, po 123 latach od rozbiorów, Polska odzyskała wolność.