W dniach 18. – 20.06. 2018 roku 34 uczniów klas III – VII uczestniczyło w wycieczce turystyczno – krajoznawczej po Jurze Krakowsko – Częstochowskiej.
1 DZIEŃ:
Ogrodzieniec
Zamek Ogrodzieniec to największa warownia Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, a także, bez wątpienia, jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce. Znajduje się na Górze Janowskiego w środkowej części Wyżyny. Majestatycznym ruinom uroku dodają fantazyjne formy skalne, z wykorzystaniem których postawiono mury budowli. Zamek leży w centralnej części Jury.
Gród na Górze Birów
Góra Birów, wznosząca się 461 m n.p.m., stanowi jedno z charakterystycznych wzniesień w rejonie Podzamcza i Ogrodzieńca. Skaliste, malownicze wzgórze, dające dobry widok na okolicę było już od czasów neolitu miejscem osadnictwa. Szczególnie partie wierzchołkowe wzniesienia, tworzące nieckę otoczoną wapiennymi ostańcami, dodawały temu miejscu istotnych walorów obronnych. Obecnie możemy tu oglądać rekonstrukcję grodziska słowiańskiego.
2 DZIEŃ:
Kraków
Wycieczka po Wawelu objęła jego najważniejszą i najbardziej imponującą część: Katedrę Królewską z Wieżą Zygmuntowską i kryptami, w których znajdują się groby królów, narodowych bohaterów i wieszczów. Jedno z piękniejszych miejsc w Krakowie to dziedziniec arkadowy Zamku - prowadzi do renesansowych i barokowych Reprezentacyjnych Komnat Królewskich na II piętrze. Tam właśnie obejrzeliśmy kolekcję słynnych arrasów zakupionych w XVI wieku przez ostatniego z Jagiellonów - Króla Zygmunta Augusta.
Kolejny etap wędrówki po Krakowie to Kościół i Klasztor Franciszkanów, budynek Kurii Biskupiej - słynne Papieskie Okno, Stare Miasto - Sukiennice, Kościół Mariacki z ołtarzem Wita Stwosza - Słynny Kościół Mariacki wKrakowie to jeden z najważniejszych symboli Krakowa. Stojąca przy Rynku Bazylika Mniejsza Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to perła sztuki i architektury polskiej. Najbardziej godnym uwagi jest tu słynny, gotycki Ołtarz Mariacki Wita Stwosza w formie tryptyku, przedstawiający w głównej scenie Zaśnięcie Matki Bożej i Jej Wniebowzięcie. To wybitne dzieło sztuki, ale całe wnętrze świątyni nas zachwyciło!
3 DZIEŃ:
Ojcowski Park Narodowy obejmuje część Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej – Dolinę Prądnika i Dolinę Sąspowską wraz z przyległymi częściami wierzchowiny jurajskiej. Jest najmniejszym z polskich parków narodowych. Jego symbolem jest nietoperz (nocek orzęsiony).
Oto miejsca, które zwiedziliśmy, wędrując Doliną Prądnika;
Góra Chełmowa
Ruiny Zamku "Kazimierzowskiego" w Ojcowie
Jaskinia Łokietka
Brama Krakowska
Maczuga Herkulesa
Zamek w Pieskowej Skale
Atmosfera jak i atrakcje turystyczne bardzo sprzyjały zdrowemu, bezpiecznemu i mądremu sposobowi na spędzanie wolnego czasu. Mamy nadzieję, że udało się zaszczepić wśród uczniów żyłkę turysty.