Dnia 26 lutego Gminny Ośrodek Kultury w Bedlnie zorganizował Gminny Festiwal piosenek z repertuaru Czerwonych Gitar. Uczennice z klasy III: Zuzanna Gajek i Wiktoria Kamińska zaprezentowały piosenki tego zespołu. Zuzanna Gajek zajęła II miejsce w kategorii klas I – III. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w karierze wokalnej!
Zuzia wyśpiewała II miejsce!
Gratulujemy sukcesu!
25 lutego 2015 r. w siedzibie WODN w Zgierzu odbyło sie uroczyste rozstrzygnięcie konkursu pod hasłem "Polszczyzna Zobowiązuje". Celem konkursu było propagowanie kultury języka polskiego wśród uczniów poprzez tworzenie oryginalnych, zabawnych, nietypowych i nośnych haseł promujących poprawną polszczyznę.
Z radością i dumą informujemy, że praca uczennicy klasy IV - Zuzanny Woźniak (opiekun pani Małgorzata Czarnecka), została doceniona przez organizatora. Zuzia otrzymała zaproszenie do WODN w Zgierzu, gdzie znalazła się wśród osób wyróżnionych przez komisję konkursową i odebrała dyplom oraz nagrodę - za oryginalne hasło promujące nasz język ojczysty.
Rozstrzygnięciu konkursu, jak donosi Zuzia, towarzyszyła bardzo miła atmosfera, poczęstunek dla gości oraz zwiedzanie okolicznościowych wystaw.
Gratulujemy Zuzannie Woźniak sukcesu!
Wycieczka edukacyjna do Kutna na baśń muzyczną pt. ,,W tajemniczej krainie krasnali...''
23 lutego 2015 r. dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I - III pojechały na wycieczkę edukacyjną do Kutna na baśń muzyczną pt. ,,W tajemniczej krainie krasnali...''. Na scenie dzieci zobaczyły wiele baśniowych postaci: smerfy, Gargamela, krasnala Hałabałę, króliczki, złośliwego trolla Szczerbola, złą czarownicę Złośnicę oraz leśnego strażnika niedźwiadka Miodojadka. Podziwiały grę aktorów, kostiumy, oprawę muzyczną oraz efekty specjalne. Zabawa nie ograniczała się tylko do oglądania przedstawienia, dzieci mogły także brać w nim czynny udział. Pomagały aktorom pokonać przeciwności losu i przywrócić dawny ład w bajkowym lesie. Na zakończenie przedstawienia odbyło się losowanie prezentów. Z naszej szkoły piękną maskotkę wylosowała uczennica klasy II - Julia Grzelak, a pozostałe dzieci otrzymały kolorowe balony.
Dzień Seniora
20 lutego b.r. w naszej szkole gościliśmy najznamienitszych, dostojnych seniorów, którzy jak co roku przybyli tłumnie. Nasze babcie i dziadkowie wysłuchali życzeń i gromkiego „Sto lat”, wręczyliśmy im upominki wykonane przez nas. Koleżanki z klasy III: Zuzia Gajek i Wiktoria Kamińska pięknie zaśpiewały piosenki o babciach i dziadkach. W krainę baśni wprowadziły nas wnuki z oddziału przedszkolnego, które w inscenizacji baśni „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków” pokazały, że dobro zawsze zwycięża nad złem. Piękne dekoracje i stroje małych aktorów dodały splendoru całej uroczystości. Po doznaniach duchowych seniorów zaproszono na słodki poczęstunek. Pięknie udekorowana sala, już w wiosennych tulipanach i żonkilach, wprowadzała gości w doskonały nastrój. Tort wykonany przez Dorotę i Przemysława Wudków smakował wyśmienicie, jak również ciasta upieczone przez rodziców. Seniorzy bardzo ciepło i serdecznie wyrażali się o tych kilku chwilach, spędzonych w progach nasze szkoły. Kochane babcie i dziadkowie! Już dziś, zapraszamy Was za rok!
Sprawozdanie z realizacji zadania "Ekopracownia młodego badacza" w miesiącu styczniu 2015 r.
Sprawozdaniez zadań realizowanych w oparciu o szkolną pracownię przyrodniczą ,,Ekopracownia młodego badacza’’ w miesiącu styczniu 2015 r.
Zadanie pn. Utworzenie w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Żeronicach pracowni przyrodniczej ,,Ekopracownia młodego badacza” dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w ramach umowy dotacji.
1.W pracowni odbyły się 32 godziny zajęć dydaktycznych oraz 4 godziny zajęć
dydaktyczno –wyrównawczych z przyrody.2. W ramach edukacji przyrodniczej wczesnoszkolnej odbyły się 2 godziny zajęć klasy II,
podczas których uczniowie przeprowadzali doświadczenia obrazujące powstawanie
śniegu, omawiali korzyści i zagrożenia związane z jego opadami, szukali śladów życia
w lesie i na łące w trakcie zimowego snu przyrody.
3. W pracowni odbyły się 3 godziny zajęć z języka polskiego w klasach IV-VI, 4 godziny
zajęć wychowania do życia w rodzinie, 7 godzin zajęć świetlicowych.
4. Koło Przyrodnicze dla klas I – III, w trakcie 4 godzin zajęć prowadziło obserwacje
ptaków przylatujących do karmnika oraz szukało informacji o ptakach w albumach,zeszytach młodego obserwatora, encyklopedii. Uczniowie korzystając z pomocy
dydaktycznych znajdujących się w pracowni i szukając informacji w encyklopedii
Internetowej poznawali planety należące do Układu Słonecznego, zjawisko obrotu Ziemi
wokół własnej osi i obiegu dookoła Słońca.
5. Członkowie Szkolnego Koła LOP przeprowadzili analizę zużycia wody, energii,
opału, ilości odpadów w naszej szkole. Zebrane informacje opracowali na gazetkę
oraz prezentację multimedialną ,,Czy nasza szkoła jest ekologiczna?, która zostanie
przedstawiona szerszemu gronu szkolnej społeczności.6. Członkowie Koła Przyrodniczo – Ekologicznego wyszukiwali informacje na temat ekologii
i ochrony środowiska, które zostały umieszczone na gazetce. Pracowali również
z zeszytami edukacyjnymi zakupionymi w ramach projektu ,, Ekopracownia młodego
badacza.7. Podczas akcji zimowego dokarmiania zwierząt ,,Dokarmiaj mądrze” uczniowie klas
I – VI oraz dzieci oddziału przedszkolnego kontynuowali zbieranie karmy
oraz dokarmianie zwierząt w okolicy szkoły i domu. W dokarmianiu zwierząt uczniom ,
zwłaszcza klas młodszych, pomagali rodzice.8. W ramach projektu edukacyjnego ,, Dolina Bzury najcenniejszym obszarem przyrodniczym
naszej gminy’’ trwały prace związane z planowaniem przebiegu prezentacji. Opracowana
została ostateczna wersja czołówki filmu, napisy końcowe, muzyczne tło. Podobnie
jak w miesiącu poprzednim duży wkład pracy w opracowanie filmu włożył uczeń klasy VI
Jan Gasik.
9. W pracowni 28. 01. 2015 r. odbyło się spotkanie z rodzicami, podczas którego w formie
prezentacji multimedialnej zostali oni zapoznani z osiągnięciami uczniów w zakresie
edukacji, konkursów, olimpiad przedmiotowych, zawodów sportowych.10. Społeczność uczniowska na szkolnym apelu zapoznana została z wynikami sesji jesiennej
Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej ,,Olimpus” z przyrody. Uczniowie klas
IV – VI, którzy brali udział w olimpiadzie otrzymali dyplomy z rąk pani dyrektor,
gratulacje, słowa uznania i zachęty do dalszej pracy. Dyplomy laureata otrzymali: Dorota
Karpińska z klasy IV (10 miejsce), Mateusz Kazimierczak z klasy VI (12 miejsce),
Jan Gasik z klasy VI ( 12 miejsce), Dawid Sieczkowski z klasy VI (14 miejsce).
Dyplomy uznania otrzymali: Zuzanna Woźniak z klasy IV, Bartek Wojda, Piotr
Jagniątkowski i Emilia Bołdowicz z klasy V, Rafał Grawender, Adam Dałek, Ewelina
Piórkowska, Marianna Tybura i Hanna Pawłowska z klasy VI.
Ogólnopolski Konkurs Przedmiotowy Olimpus
6 listopada 2014 r. grupa uczniów z klasy IV, V i VI brała udział w ogólnopolskim konkursie przedmiotowym z historii Olimpus – sesja jesienna 2014. Konkurs miał formę testu wyboru, obejmował materiał programowy historii z klas IV-VI oraz treści ponadprogramowe. Czterech chłopców z klasy VI znalazło się w pierwszej piętnastce i uzyskało Dyplom Laureata: Jan Gasik, zajął 12 miejsce, Rafał Grawender 13 miejsce, Dawid Sieczkowski i Adam Dałek 14 miejsce. Pozostali uczniowie otrzymali dyplomy uznania. Gratulujemy!
Choinka 2015
Dzień 10 stycznia 2015 r. roku był w naszej szkole szczególny, bowiem w tym dniu odbyła się ZABAWA CHOINKOWA. Impreza ma charakter środowiskowy i długoletnią tradycję. Na uroczystości zgromadzili się licznie: najmłodsze dzieci, uczniowie szkoły i jej absolwenci, rodzice oraz Radni Gminy - Pan Marian Dysierowicz i Pan Cezary Jaros. Nie zabrakło także bardzo ważnego Gościa - Świętego Mikołaja, który przyjechał z ogromnymi paczkami słodkości dla naszych uczniów.
Skoro to czas karnawału, nie mogło obyć się bez dyskoteki, którą poprowadził animator. Wszyscy uczniowie bawili się doskonale przy dźwiękach skocznej muzyki w towarzystwie nauczycieli i rodziców.
Duże podziękowania należą się rodzicom, którzy przygotowali dla swoich pociech smaczny poczęstunek. Wszyscy w naszej szkole bardzo lubią zabawę choinkową, ponieważ zwiastuje ona rychłe nadejście ferii.
Sprawozdaniez realizacji zadania ,,Ekopracownia młodego badacza’’ w miesiącu grudniu 2014 r.
Sprawozdanie
z zadań realizowanych w oparciu o szkolną pracownię przyrodniczą ,,Ekopracownia młodego badacza’’ w miesiącu grudniu 2014 r.
Zadanie pn. Utworzenie w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Żeronicach pracowni przyrodniczej ,,Ekopracownia młodego badacza” dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w ramach umowy dotacji.
1. W pracowni odbyło się 26 godzin zajęć dydaktycznych oraz 5 godzin zajęć dydaktyczno –wyrównawczych z przyrody.
2. W ramach edukacji przyrodniczej wczesnoszkolnej odbyły się 3 godziny zajęć klasy II, w trakcie których uczniowie poznawali planety Układu Słonecznego oraz wykonywali prace plastyczne ukazujące zmiany zachodzące w przyrodzie późną jesienią.
3. W pracowni odbyło się 12 godzin zajęć z języka polskiego w klasach IV – VI (4 godziny
w klasie VI, 5 godzin w klasie V, 3 godziny w klasie IV), 3 godziny zajęć wychowania
do życia w rodzinie, 2 godziny zajęć świetlicowych.4. Odbyły się 3 godziny zajęć Koła Przyrodniczego dla klas I – III, w trakcie których jego członkowie wykonali karmniki dla ptaków, które zawiesili w bliskim otoczeniu szkoły jak również miejsca zamieszkania. Uczniowie dokarmiali ptaki i dbali o czystość ptasiej stołówki. Mali przyrodnicy wyznaczali kierunki geograficzne, dokonywali pomiaru kierunku i siły wiatru, montowali proste wiatromierze.
5. Członkowie Szkolnego Koła LOP przygotowali informacje na temat zdrowej, ekologicznej żywności, które umieścili na gazetce koła pod hasłem ,,Możesz zmienić świat każdym kęsem”. Celem opracowania gazetki było zwrócenie uwagi uczniów na zależność między jakością spożywanego pokarmu a zdrowiem człowieka oraz uświadomienie bezpośredniej zależności ludzkości od przyrody i konieczności jej ochrony.
6. Członkowie Koła Przyrodniczo – Ekologicznego zapoznali się z przeznaczeniem Pakietu foliogramów ,, Powietrze i jego zanieczyszczenie” zakupionych w ramach projektu. Uczniowie sprawdzali stopień zanieczyszczenia powietrza pyłami, pracowali z kartami pracy ,,Powietrze, którym oddychamy” i ,,Zanieczyszczenia pyłowe”.
7. Podczas akcji zimowego dokarmiania zwierząt ,,Dokarmiaj mądrze” uczniowie klas I – VI oraz oddziału przedszkolnego kontynuowali zbiórkę karmy dla zwierząt, dokonali przeglądu i naprawy starych karmników jak również wykonali nowe. Karmniki dla ptaków zostały zawieszone w otoczeniu szkoły, uczniowie rozpoczęli również dokarmianie zwierząt.
8. W ramach projektu edukacyjnego ,, Dolina Bzury najcenniejszym obszarem przyrodniczym naszej gminy’’ uczniowie klas IV – VI z pomocą nauczycieli dokonali przeglądu, analizy i selekcji materiału filmowego. Szczególnym zaangażowaniem podczas montowania filmu wykazał się uczeń klasy VI Jan Gasik.
9. Uczniowie naszej szkoły, którzy zostali laureatami konkursów organizowanych przez Związek Gmin Regionu Kutnowskiego, uczestniczyli w dniu 17 grudnia 2014 r. w sali Kutnowskiego Domu Kultury w uroczystym wręczeniu nagród. W konkursie wielkiej zbiórki puszek aluminiowych ,,Szukaj Rady na odpady – jesień 2014” nasza szkoła zajęła II miejsce, w kategorii ,,Uczeń” wyróżniono Ewelinę Piórkowską. W konkursie wielkiej zbiórki baterii – jesień 2014 ,,Nie zanieczyszczaj środowiska – zbieraj zużyte baterie” nasza szkoła zajęła
III miejsce, w kategorii ,,Uczeń” wyróżniono Hannę Pawłowską, Dawida Wolszczaka, Mateusza Granosika. W konkursie wielkiej zbiórki makulatury – jesień 2014 ,,Szukaj Zysku w Odzysku” nasza szkoła zajęła III miejsce, w kategorii ,,Klasa” wyróżniona została klasa IV, w kategorii ,,Uczeń” wyróżniono Wiktorię Wróblewską. Uczniowie naszej szkoły za uzyskane wyniki otrzymali nagrody rzeczowe: stół do cymbergaja, stół do gry w piłkarzyki, stół do bilarda, zestaw do babingtona, piłkę siatkową. Otrzymane nagrody są cennym urozmaiceniem czasu wolnego uczniów i zachętą do uczestniczenia w kolejnych konkursach zbiórki surowców wtórnych.
„Wspólne kolędowanie”
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Żeronicach otrzymali zaproszenie na „Wspólne Kolędowanie” w GOK w Bedlnie. 19 grudnia 2014 r. podczas spotkania z władzami gminy i przedstawicielami zespołów śpiewaczych, uczniowie z klas III i IV pod kierunkiem katechetki Renaty Karpińskiej zaprezentowali przedstawienie bożonarodzeniowe. Oprawę muzyczną przygotowały uczennice z klas V-VI pod kierunkiem Krzysztofa Trusińskiego. Były życzenia przy opłatku, smaczny poczęstunek, wspólnie śpiewane kolędy. Podczas wigilii dzieci otrzymały upominki od Wójta Gminy Bedlno – Krzysztofa Kołacha.
Ekopracownia młodego badacza
Sprawozdanie
z zadań realizowanych w oparciu o szkolną pracownię przyrodniczą ,,Ekopracownia młodego badacza’’ w miesiącu listopadzie 2014 r.
Zadanie pn. Utworzenie w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Żeronicach pracowni przyrodniczej ,,Ekopracownia młodego badacza” dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w ramach umowy dotacji.
1. Pracownia została objęta zasięgiem szkolnej sieci wi – fi dzięki czemu przenośny komputer znajdujący się na biurku nauczyciela uzyskał dostęp do internetu.
Na jednej ze ścian zostały umieszczone nowe plansze dydaktyczne oraz stacja pogodowa (termometr, barometr i higrometr) podnoszące estetykę klasy i stanowiące atrakcyjną pomoc dydaktyczną.
2. W pracowni odbyło się 31 godzin zajęć dydaktycznych oraz 5 godzin zajęć dydaktyczno –wyrównawczych z przyrody.
3. Z zakresu edukacji przyrodniczej wczesnoszkolnej odbyły się 3 godziny zajęć klasy II,
w trakcie których uczniowie korzystali z tablicy interaktywnej wyszukując informacji
w encyklopedii internetowej na temat zimowych kryjówek zwierząt. Uczniowie korzystali również z albumów, atlasów, książek przyrodniczych podczas zbierania informacji o życiu jeża i sposobach przygotowywania się ludzi i zwierząt do zimy. W ramach realizacji ogólnopolskiego programu ,,Klub Bezpiecznego Puchatka” uczniowie klasy I uczestniczyli
w 2 godzinnych zajęciach dotyczących bezpieczeństwa na drodze, w szkole, w domu i w czasie zabaw. Korzystali z elektronicznej wersji książeczki edukacyjnej dla dzieci, każdy z uczniów miał możliwość wykonania określonych zadań na tablicy interaktywnej. Końcowym etapem programu było sprawdzenie wiedzy uczniów poprzez napisanie ogólnopolskiego Testu Wiedzy o Bezpieczeństwie.
4. Koło przyrodnicze dla klas I – III w trakcie 4 godzin zajęć dokonywało pomiarów temperatury, siły i kierunku wiatru korzystając z wiatromierzy, termometrów, stacji pogodowej (barometru, termometru, higrometru). Członkowie koła uczestniczyli również
w akcji zimowego dokarmiania zwierząt.
5. W pracowni odbyły się 4 godziny zajęć wychowania do życia w rodzinie.
6. Chętni uczniowie z klas IV – VI w dniu 7 listopada uczestniczyli w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Przedmiotowej ,,Olimpus” z przyrody. Uczniowie mogli zweryfikować swoją wiedzę poprzez napisanie testu zawierającego pytania o różnym stopniu trudności.
7. W ramach akcji zimowego dokarmiania zwierząt ,,Dokarmiaj mądrze” uczniowie klas I – VI oraz oddziału przedszkolnego uczestniczyli w zbiórce karmy dla zwierząt, odbyły się również pogadanki na temat zasad prawidłowego dokarmiania zwierząt podczas zimy. Członkowie koła przyrodniczego dla klas I – III wykonali gazetkę o powyższej tematyce, przygotowali również informacje o ptakach zimujących w Polsce.
8. W dniu 17 listopada odbyło się spotkanie rodziców i nauczycieli podczas którego rodzice uczniów mieli możliwość zapoznania się z zakupionym w ramach projektu sprzętem audiowizualnym, hodowlą akwariową i hodowlą roślin doniczkowych, wyposażeniem pracowni w meble, rolety, tablice .
9. Szkolne Koło LOP objęło opieką hodowlę egzotycznych i owadożernych roślin doniczkowych. Uczniowie przygotowali informacje na temat wymagań życiowych roślin, które zostały umieszczone na gazetce i były pomocne w prowadzeniu obserwacji oraz zapewnieniu roślinom optymalnych warunków rozwoju. Uczniowie uczestniczyli w przesadzaniu roślin do nowych doniczek, wyborze kwietników i urządzaniu w pracowni kącika zieleni. Członkowie koła wykonali także plakat z nazwą organizacji, zastosowanym materiałem były suszone liście drzew najbliższej okolicy.
10. Członkowie Koła Przyrodniczo – Ekologicznego zapoznali się z przeznaczeniem
i wyposażeniem zestawu doświadczalnego Walizka Ekobadacza zakupionego w ramach projektu. Uczniowie zapoznali się z zasadami bezpieczeństwa koniecznymi podczas przeprowadzania doświadczeń, oznaczali wartości pH gleby w okolicy szkoły. Członkowie koła uczestniczyli w pikniku naukowym zorganizowanym przez Zespół Szkół w Żychlinie, obserwowali pokazy i eksperymenty z zakresu nauk przyrodniczych, mieli również możliwość samodzielnego wykonania niektórych elementów doświadczeń.11. W ramach projektu edukacyjnego ,, Dolina Bzury najcenniejszym obszarem przyrodniczym naszej gminy’’ uczniowie klas IV – VI wyszukiwali z różnych źródeł wiadomości na temat położenia, cech krajobrazu, flory i fauny, różnorodności siedliskowej, form ochrony przyrody na obszarze doliny Bzury jak również informacji dotyczących historii i zabytków miejscowości Orłów.
Źródła informacji były następujące:
- ,,Analiza środowiska kulturowego gminy Bedlno” – K. Gowin, H. Pawłowska,
- ,,Mazowsze – 500 lat województwa płockiego” pod redakcją Ewy Pustola – Kozłowskiej,
Janusza Sztetyłło i Macieja Czarneckiego,
- kartoteka kościelna kościoła w Orłowie,
- internet
„Do Betlejem, do Betlejem, gdzie niebo jaśnieje….”
16 grudnia 2014 r. w Szkole Podstawowej im. M. Konopnickiej spotkali się na wspólnej wigilii: uczniowie, rodzice, nauczyciele, pracownicy szkoły, przedstawiciele władz gminnych. Uczniowie z klas III i IV pod kierunkiem katechetki Renaty Karpińskiej przygotowali przedstawienie bożonarodzeniowe, które wprowadziło wszystkich zebranych w świąteczny nastrój. Jak przystało na spotkanie wigilijne były życzenia, dzielenie się opłatkiem, słodki poczęstunek i prezenty.
Wycieczka do Płocka
1 grudnia b.r. dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I - III wyjechały na wycieczkę do Płocka. W Teatrze Dramatycznym im. J Szaniawskiego obejrzały spektakl teatralny pt."Złota kaczka". Piękna scenografia, barwne stroje i doskonała gra aktorów dostarczyła młodym widzom wspaniałych wrażeń estetycznych. Dowiedziały się również, że dobrem i szczęściem należy się dzielić z innymi, bo tylko wtedy człowiek jest spełniony. Po doznaniach artystycznych w teatrze, dzieciaki mogły wyszaleć się w sali zabaw i gier edukacyjnych Kids Play. Wspinaczka, labirynty, zjeżdżalnie to tylko część szaleństw i zabaw, które wszyscy pokonywali z przyjemnością. Trochę zmęczene, ale pełne wrażeń dzieciaki wróciły do domów. Będzie o czym opowiadać, oj będzie!!!!
Ekopracownia młodego badacza
Sprawozdanie
z zadań realizowanych w oparciu o szkolną pracownię przyrodniczą ,,Ekopracownia młodego badacza’’ w miesiącu październiku 2014 r.
Zadanie pn. Utworzenie w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Żeronicach pracowni przyrodniczej ,,Ekopracownia młodego badacza” dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w ramach umowy dotacji.
1. W październiku pełną parą ruszyło urządzanie pracowni w oczekiwane przez uczniów meble i pozostałe wyposażenie ekopracowni. Rozpoczął się montaż szaf na pomoce dydaktyczne, szafek pod telewizor i pod akwarium, biurka i krzesła dla nauczyciela, stolików i krzeseł uczniowskich przy wydatnej pomocy pracowników obsługi szkoły. W oknach zainstalowane zostały ciemnozielone rolety umożliwiające prawidłowe korzystanie ze sprzętu audiowizualnego. Pracownię ozdobiły nowe, egzotyczne i owadożerne rośliny doniczkowe. Wiele radości i frajdy sprawiło dzieciom urządzanie akwarium, było ono najczęściej odwiedzanym obiektem w całej szkole. Zainteresowanie wzbudził również pomysłowyi funkcjonalny kosz do segregacji odpadów. Zaplecze zostało wyposażone w 2 stojaki i 2 wieszaki, które umożliwią prawidłowe przechowywanie i wygodne korzystanie z map, i plansz dydaktycznych. Sala dydaktyczna została zaopatrzona w 2 tablice ścienne, które posłużą do ekspozycji prac uczniowskich. Zakończył się montaż zestawu multimedialnego (tablicy interaktywnej z głośnikami, projektora). Pracownia została oddana do użytku 31 października 2014 roku.
2. W pracowni odbyło się 38 godzin zajęć dydaktycznych oraz 4 godziny zajęć dydaktyczno – wyrównawczych z przyrody.
3. Z zakresu edukacji przyrodniczej wczesnoszkolnej odbyło się 5 godzin zajęć klasy III, omawiana tematyka dotyczyła darów lasu. Uczniowie korzystali z dostępnych w pracowni plansz, filmów, albumów, zielników.
4. Koło przyrodnicze dla klas I – III w ciągu 5 godzin zajęć wykonywało prace plastyczne na temat ,, Jesień w sadzie i ogrodzie’’, dzieci lepiły z plasteliny znane im zwierzęta, rozwiązywały rebusy i zagadki o tematyce jesieni.
5. W pracowni odbyły się 4 godziny zajęć wychowania do życia w rodzinie.
6. 3 października 2014 r. odbyło się spotkanie z pracownikiem Urzędu Gminy w Bedlnie, inspektorem ds. rolnictwa i ochrony środowiska, panią Anną Łąpieś. Tematyka spotkania obejmowała zagadnienie: ,,Rozwiązanie problemu segregacji śmieci w naszej gminie’’. Uczniowie zapoznali się z zasadami segregacji odpadów, uczyli się postępowania z bardzo szkodliwymi dla środowiska elektrośmieciami, były zagadki, rebusy i oczywiście nagrody. Spotkanie odbyło się w dwóch grupach wiekowych: klasy I-III z oddziałem przedszkolnym oraz klasy IV-VI.
7. Szkolne Koło LOP objęło opieką akwariową hodowlę zwierząt i roślin wodnych. Uczniowie kontrolowali temperaturę i stan czystości wody, prowadzili obserwacje, wyszukiwali informacje na temat wymagań życiowych organizmów wodnych, które zostały umieszczone na gazetce.
8. Członkowie Koła Przyrodniczo – Ekologicznego brali udział w wyjazdach na tereny doliny Bzury w okolicach miejscowości Orłów, Gosławice, Wola Kałkowa w celu poznania różnorodności świata roślin i zwierząt obszaru Natura 2000 oraz nagrywania roboczej wersji filmu ukazującego charakterystyczne cechy jej krajobrazu.
9. Dobiegł końca konkurs organizowany przez Związek Gmin Regionu Kutnowskiego, w trakcie którego uczniowie zebrali 1500 kg makulatury (pierwsze miejsce zajęła Wiktoria Wróblewska z oddziału przedszkolnego z wynikiem 250 kg). Podsumowanie oraz wyniki konkursu zostały przedstawione na apelu szkolnym oraz umieszczone na gazetce Samorządu Uczniowskiego. Uczniowie klasy III przeprowadzili wywiad w domach rodzinnych i wśród sąsiadów na temat ,,Jakie odpady produkuje moja rodzina ? ‘’Wszyscy uczniowie jednogłośnie stwierdzili że w ich rodzinach segreguje się śmieci. Makulaturę, butelki plastikowe po napojach i chemii gospodarczej, puszki po konserwach, opakowania wielomateriałowe po sokach, mleku, napojach wrzuca się do żółtych worków, opakowania szklane do zielonych worków, natomiast odpady komunalne do specjalnych pojemników. Odpady wielkogabarytowe, budowlane, zużyte opony, chemikalia, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny rodzice uczniów odwożą do punktów wyznaczonych przez Urząd Gminy w Bedlnie. Odpady odbierane są sprzed posesji i wyznaczonych punktów przez Przedsiębiorstwo Oczyszczania Miasta Eko Serwis Sp. z o. o. z siedzibą w Kutnie.
10. W ramach projektu edukacyjnego ,, Dolina Bzury najcenniejszym obszarem przyrodniczym naszej gminy’’ uczniowie klas IV – VI, w tym również członkowie Koła Przyrodniczo – Ekologicznego, korzystając ze słonecznej i ciepłej pogody, uczestniczyli w wycieczkach na zielone tereny doliny Bzury. Uczniowie poznawali walory przyrodnicze i kulturowe doliny rzeki należącej do obszaru krajobrazu chronionego ,,Pradoliny Warszawsko – Berlińskiej (m.in. historię i zabytki Orłowa, grodzisko stożkowate, zlewisko Moszczenicy i Bzury, podmokłe łąki, szuwary trzcinowe, zadrzewienia, siedliska łabędzi, miejsca postoju dzikich gęsi, jaz na rzece w Woli Kałkowej). W trakcie wycieczek powstała robocza wersja filmu na temat cech krajobrazu doliny Bzury, jej walorów turystycznych, zagrożeń ekologicznych, kierunków dalszego rozwoju. Uczniowie z dużym zainteresowaniem wyszukiwali ciekawe miejsca, proponowali różne ujęcia zdjęć, planowali trasy wycieczek.
Zobacz filmy:
Spotkanie z leśnikiem
W dniu 7.11.2014 r. w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Żeronicach uczniowie kl. I - VI oraz dzieci z oddziału przedszkolnego spotkali się z przedstawicielem Nadleśnictwa Kutno z siedzibą w Chrośnie. Była to ciekawa lekcja przyrody, w czasie której uczniowie poszerzyli swoje wiadomości na temat mieszkańców lasu i pracy leśnika. Dzieci z uwagą wysłuchały opowieści leśnika, zadawały pytania oraz dzieliły się swoimi doświadczeniami. Nasz gość ofiarował na rzecz szkoły album przyrodniczy. Uczniowie podziękowali brawami za pouczające spotkanie.
,,Ekopracownia młodego badacza’’
Zadanie pn. Utworzenie w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Żeronicach pracowni przyrodniczej ,,Ekopracownia młodego badacza” dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w ramach umowy dotacji.
Realizacja projektu już się rozpoczęła. Wykonano następujące zadania:
1. W pomieszczeniu zaplecza pracowni rodzice uczniów usunęli odklejające się płytki PCV
i zainstalowali panele podłogowe, koszt materiałów zakupionych w ramach udziału własnego wyniósł 1.000,00 zł.
Zaplecze, z którego usunięto stare regały i zastąpiono je szafami z pomieszczenia dydaktycznego, zyskało na funkcjonalności, bezpieczeństwie i estetyce.
2. Zamówione zostały meble i wyposażenie pracowni, sprzęt audio video, komputerowy, fotograficzny, pomoce dydaktyczne, rośliny doniczkowe.
3. We wrześniu w pracowni odbyło się 37 godzin zajęć dydaktycznych oraz 4 godziny zajęć dydaktyczno – wyrównawczych z przyrody.
4. W ramach edukacji przyrodniczej wczesnoszkolnej odbyła się realizacja bloku tematycznego ,,Tajemnice lasu’’ w ilości 4 godzin. Uczniowie klasy III wykonali makietę lasu korzystając z dostępnych w pracowni pomocy dydaktycznych (plansze, filmy, zielniki, atlasy).
5. W pracowni odbyły się 4 godziny zajęć Koła Przyrodniczego klas I-III, na którym uczniowie poznawali życie zwierząt i zorganizowali kącik przyrody „Dary pani jesieni” oraz 4 godziny zajęć wychowania do życia w rodzinie.
6. Szkolne Koło LOP przygotowało informacje na temat akcji ,,Sprzątanie Świata’’, która
w tym roku przebiegała pod hasłem ,,Turysto! Szanuj środowisko! ’’ Informacje w postaci rysunków, plakatów, tekstu zostały umieszczone na gazetce koła. Zaplanowano zakres prac dla poszczególnych klas na czas akcji, która odbyła się w naszej szkole 19 września 2014 r.
Korzystając ze słonecznej pogody uczniowie klas I – VI oraz dzieci oddziału przedszkolnego, wyposażeni w rękawiczki i worki do segregacji odpadów, wyruszyli na oczyszczanie
ze śmieci pobliskiego terenu – zagajników, poboczy dróg, leśnych ścieżek, przydrożnych łąk
i zadrzewień. Akcji sprzyjała piękna, słoneczna pogoda, co dodawało dzieciom energii
do działania. Uczniowie zebrali pełne worki śmieci co niestety świadczy o niskiej świadomości ekologicznej niektórych mieszkańców i pokazuje jak wiele jest jeszcze
do zrobienia w tej dziedzinie.
7. W oparciu o pracownię działa Koło Przyrodniczo – Ekologiczne, które prowadziło badanie zanieczyszczenie powietrza dwutlenkiem siarki wokół szkoły, za pomocą skali porostowej. Uczniowie poznali porosty jako organizmy symbiotyczne i pionierskie, analizowali ich znaczenie w przyrodzie i gospodarce, obserwowali żywe okazy w terenie i porównywali
ze skalą porostową. Członkowie koła dokonali obserwacji świerków rosnących w pobliżu szkoły jako biowskaźników wrażliwych na kwaśne deszcze.
8. Wdrożony został w życie projekt edukacyjny ,,Dolina Bzury najcenniejszym obszarem przyrodniczym naszej gminy’’. Uczniowie i nauczyciele klas IV – VI przydzielili zadania
do wykonania i ustalili osoby odpowiedzialne za wykonanie projektu.
9. Uczniowie szkoły, dzieci oddziału przedszkolnego oraz rodzice brali udział w konkursie organizowanym przez Związek Gmin Regionu Kutnowskiego ,,Wielka Zbiórka Makulatury’’, ,,Wielka Zbiórka Surowców Wtórnych’’, ,,Zbiórka zużytych baterii i CD-Romów’’. Zbiórkę makulatury i zużytych baterii poprzedziła pogadanka na temat znaczenia segregacji odpadów
i recyklingu oraz dużej szkodliwości elektrośmieci dla środowiska.
Ślubuję być dobrym Polakiem...!
22 października 2014r. to pamiętna data dla pierwszoklasistów. W tym dniu: Baczyński Jakub, Bołdowicz Julia, Czarnecka Magdalena, Dałek Dominik, Dzięgielewska Klaudia, Fabiańska Małgorzata, Gałusa Maja, Kłos Marta, Maślanka Jakub, Oliszewska Wiktoria, Sołtyszewski Szymon złożyli ślubowanie i zostali przyjęci w poczet uczniów Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Żeronicach. Uroczystość rozpoczęła się częścią artystyczną, na którą składały się wiersze i piosenki przygotowane przez klasę I. Po niej nastąpiła część oficjalna, w czasie której uczniowie złożyli ślubowanie na sztandar szkoły. Wszyscy pierwszoklasiści zostali pasowani na ucznia przez panią dyrektor D. Stelmaszczyk. Otrzymali pamiątkowe dyplomy, legitymację i upominki od klas II - VI i oddziału przedszkolnego. Gratulujemy pierwszoklasistom i życzymy sukcesów.
Pogadanka o segregowaniu śmieci
3 października 2014 r. gościliśmy w naszej szkole Panią Annę Łąpieś z Urzędu Gminy w Bedlnie. Podczas spotkania uczniowie uczyli się jak segregować śmieci, jak postępowaćz elektrośmieciami i co ważne, jaki wpływ ma to na nasze środowisko naturalne. Były zagadki, rebusy i oczywiście nagrody.
Konkurs recytatorski
9 października 2014 r. dwie uczennice z klasy IV - Zuzanna Woźniak i Dorota Karpińska oraz dwóch uczniów z klasy VI - Rafał Grawender i Mateusz Kazimierczak reprezentowali naszą szkołę w konkursie recytatorskim "Przyroda w poezji - las w literaturze" organizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury i Gminną Bibliotekę w Bedlnie.
Celem konkursu było rozpowszechnianie wiedzy przyrodniczo - ekologicznej, kształtowanie zainteresowań, stworzenie możliwości prezentacji umiejętności na podstawie znanych utworów, nauka zdrowej rywalizacji, uwrażliwianie na piękno przyrody.
W konkursie brali udział uczniowie ze szkół gminy Bedlno. Przebiegał w dwóch kategoriach wiekowych: klasy II - IV i klasy V - VI. Uczestnicy konkursu reprezentowali dwa wiersze, których tematem był las. Nasi reprezentanci zajęli wysokie pozycje: Zuzanna Woźniak - II miejsce, a Dorota Karpińska - wyróżnienie w swej kategorii wiekowej. Dziewczynki otrzymały stosowne dyplomy i nagrody rzeczowe, chłopcy zaś dyplomy za udział w konkursie. Laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Wycieczka do Warszawy
7 października uczniowie klas III ,IV, V i VI uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Warszawy.
Głównym celem wyjazdu było uczestnictwo w projekcie edukacyjnym "Młody obywatel w Sejmie i Senacie". Dzięki uprzejmości pracowników Biura Senatora RP, pana Przemysława Błaszczyka, mięliśmy przyjemność pod przewodnictwem pani Magdy poznać wybrane zabytki stolicy: Belweder, Łazienki Królewskie, Sejm i Senat, Muzeum Narodowe, Stadion Narodowy.
Zrealizowano następujące cele edukacyjne:
- kształcenie postaw patriotycznych i szacunku dla polskiego dziedzictwa kulturowego,
- kształcenie tożsamości narodowej,
- wyrabianie świadomości obywatelskiej,
- kształcenie właściwych postaw w miejscach publicznych,
- integracja zespołów klasowych.
Uczestnicy wyjazdu ciekawie spędzili czas w Warszawie. Wycieczka dostarczała wielu wrażeń i będzie pamiątką na zimowe dni, tym bardziej, iż pogoda była naszym sprzymierzeńcem, czego dowodzą piękne zdjęcia.
Ekopracownia młodego badacza
Informacja o realizowanym zadaniu
Nazwa zadania:
Utworzenie w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Żeronicach pracowni przyrodniczej „Ekopracownia młodego badacza”
Wartość ogólna zadania: 29.544,00 PLN
Dotacja: 27.544,00 PLN
Zadanie realizowane przy udziale środków:
Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi
Opis założeń projektu
Nowo powstałą pracownię, składającą się z pomieszczenia dydaktycznego oraz zaplecza, planujemy wyposażyć w stoliki i krzesła uczniowskie z możliwością regulowania wysokości (dzięki temu będą mogli z niej korzystać również młodsi uczniowie i dzieci z oddziału przedszkolnego), szafy bez szyb do przechowywania pomocy dydaktycznych, funkcjonalne biurko dla nauczyciela, bezpieczne szafki pod telewizor i magnetowid oraz akwarium. Znajdujące się obecnie w pomieszczeniu dydaktycznym oszklone szafy zostaną przeniesione do zaplecza, zastąpią tam zużyte regały na pomoce dydaktyczne. Zaplecze zostanie dodatkowo wyposażone w stojaki do przechowywania map i plansz. Tablica interaktywna z projektorem zostanie zamontowana na ścianie głównej pracowni. W pobliżu stać będzie biurko nauczyciela z przenośnym komputerem. Z tablicą zsynchronizowany zostanie wizualizer i mikroskop projekcyjny; pozwoli to nauczycielowi i uczniom na prowadzenie pokazów. Dopełnieniem całości będzie akwarium oraz wystawa hodowli egzotycznych i owadożernych roślin doniczkowych. Tablice ścienne i ścianka moderacyjna zostaną wykorzystane do ekspozycji prac uczniów i materiałów opracowanych w trakcie realizacji projektów edukacyjnych. Rolety w oknach zapewnią prawidłowe korzystanie ze sprzętu audiowizualnego. Użyteczną dekorację ścian stanowić będą nowe plansze dydaktyczne. Podwójne zestawienie stolików uczniowskich utworzy 6 stanowisk roboczych umożliwiających uczniom pracę w grupach oraz przeprowadzanie pokazów i eksperymentów.
Nowa podstawa programowa z przyrody jak również wymogi kształcenia proekologicznego kładą wyraźny nacisk na prowadzenie pracy metodami aktywnymi, rozwijanie umiejętności uczniów związanych z prowadzeniem obserwacji i doświadczeń, fizycznym poznawaniem właściwości różnych materiałów i zjawisk, bezpośrednim doświadczaniem świata. Realizację powyższych priorytetów kształcenia znacznie ułatwią zakupione pomoce dydaktyczne (55 szt.), takie jak zestawy doświadczalne, mikroskopy, lornetki, filmy, globusy, modele, stacja pogodowa oraz hodowle (akwarium, rośliny doniczkowe). Sprzęt audiowizualny (kamera, wizualizer, aparat fotograficzny, tablica interaktywna z projektorem, przenośny komputer) poszerzą zakres prowadzonych obserwacji i badań, umożliwią nagrywanie filmów, prowadzenie prezentacji multimedialnych, pokazów. Posłużą między innymi do przeprowadzenia projektów mających na celu poznanie różnorodności przyrodniczej obszaru gminy, walorów krajobrazowych i kulturowych doliny Bzury. Doskonaleniu warsztatu pracy ucznia służyć będą również zakupione przewodniki, atlasy, zeszyty edukacyjne, filmy, edukacyjny program komputerowy.
Wyposażona w nowoczesne środki dydaktyczne i audiowizualne pracownia stanowić będzie szkolne centrum edukacji ekologicznej. Odbywać będą się w niej nie tylko zajęcia z przyrody, ale również edukacja przyrodnicza wczesnoszkolna, projekty edukacyjne oddziału przedszkolnego, cykle lekcyjne z języka polskiego, historii, plastyki i techniki. W pracowni swoją działalność prowadzić będzie Koło Przyrodniczo- Ekologiczne dla klas IV-VI, Koło Przyrodnicze dla klas I-III, Szkolne Koło LOP, drużyna harcerska. Realizowane będą w niej projekty edukacyjne, spotkania z rodzicami, zaproszonymi gośćmi, lekcje pokazowe, ekologiczne konkursy i akcje.
Jednym z głównych celów funkcjonowania pracowni będzie poszerzenie świadomości ekologicznej wśród uczniów jak i miejscowej ludności, integracja działań na rzecz środowiska w oparciu o współpracę z lokalną społecznością i gminnym samorządem, promowanie szkoły jako instytucji dbającej o stan najbliższego otoczenia przyrodniczego. Celowi temu służyć będzie powadzenie badań czystości gleby, wody i powietrza, obserwacje miejscowej flory i fauny, dbałość o czystość pobliskich zagajników i terenu wokół szkoły, prowadzenie ekologicznych akcji (Zielony Tydzień, Dokarmiaj mądrze, Sprzątanie Świata), konkursów (Szukaj zysku w odzysku, Chrońmy Ziemię, Walory turystyczne naszej okolicy), ankiet (Truciciele naszego terenu), spotkań z ciekawymi ludźmi (leśnikiem, pszczelarzem, ornitologiem, myśliwym, pracownikiem Urzędu Gminy), publikacje efektów działalności ekologicznej w lokalnej prasie (Nasza Gmina). Cennym edukacyjnie doświadczeniem będzie realizacja projektów ,,Dolina Bzury najcenniejszym obszarem przyrodniczym naszej gminy’’
i ,,Drzewostan na terenie dawnych zespołów parkowo-pałacowych na obszarze Gminy Bedlno’’ z wykorzystaniem kamery i aparatu fotograficznego, przedstawieniem prezentacji multimedialnej szerszemu gronu lokalnej społeczności. Celem edukacji ekologicznej jest umożliwienie uczniom bliższego, głębszego poznania najbliższego środowiska, aby mogli
je docenić i uszanować a w przyszłości z otwartym umysłem i bez kompleksów zmieniać otoczenie czując się za nie odpowiedzialnymi.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor
Phasellrtsce scipitvarius mi. Cum sociistoque pentibus et magnis diarturtots nascetur rimulug maleada odiorbi dio gravida atcurus necuus a lorem. Maecenas tristique ori ac sem. Duis ultrices pharetra gna. Donec accumsan malesuada ornec sit amet eros. Lorem ipsum dolor sit amt consc tetuer aiing elit. Mauris fermentum tum magna. Sed laoreet aliquam leo. Ut te dolor dapbus eget elentu vel cursus eleifend elit. Aenean auctor wrna. Aliqua volutpat. Duis ac turpis. Integer rutrum ante eu lacuest um liberoisl porta vel sceleisque eget malesuada at neque. Vivam nibhus leo vel metus. Nulla facilisi. Aenean nec eros. Vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et trices posuere cubilia Suspendisse sollicitudin velit sed leo pharetra augue nec augue. Nam elit magnandrerit sit amet tincidunt ac viverra sed nulla.
Donec porta diam eu massa. Quisque diam lorem interdum vitaedapibus ac scelerisque vitae pede. Donec eget tellus non erat lacinia fermentum. Donec in velit vel ipsum auctor pulvinar. Proin ullamcorper urna et felis. Lorem ipsum dolor sit amet, conse ctetur adipiscing elit. Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor eu est sagittis cursus sed eu ex. Suspendisse bibendum dignissim justo. Aliquam vestibulum magna at iaculis eleifend. Sed mattis ligula et sem egestas rutrum. Vestibulum vel ante nec erat fermentum varius. Curabitur tempus commodo velit, non commodo libero aliquam eu. Suspendisse hendrerit, urna ut convallis auctor, nunc arcu fermentum urna, eleifend vestibulum mauris nunc sit amet velit. Fusce quis massa non nibh pharetra commodo eu vel tortor. Pellentesque dui turpis, ornare at condimentum sit amet, interdum eget turpis. Praesent vitae ipsum maximus, tempus mauris ac, viverra enim. Nullam lorem lectus, venenatis sed porttitor at, cursus quis tellus.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor
Phasellrtsce scipitvarius mi. Cum sociistoque pentibus et magnis diarturtots nascetur rimulug maleada odiorbi dio gravida atcurus necuus a lorem. Maecenas tristique ori ac sem. Duis ultrices pharetra gna. Donec accumsan malesuada ornec sit amet eros. Lorem ipsum dolor sit amt consc tetuer aiing elit. Mauris fermentum tum magna. Sed laoreet aliquam leo. Ut te dolor dapbus eget elentu vel cursus eleifend elit. Aenean auctor wrna. Aliqua volutpat. Duis ac turpis. Integer rutrum ante eu lacuest um liberoisl porta vel sceleisque eget malesuada at neque. Vivam nibhus leo vel metus. Nulla facilisi. Aenean nec eros. Vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et trices posuere cubilia Suspendisse sollicitudin velit sed leo pharetra augue nec augue. Nam elit magnandrerit sit amet tincidunt ac viverra sed nulla.
Donec porta diam eu massa. Quisque diam lorem interdum vitaedapibus ac scelerisque vitae pede. Donec eget tellus non erat lacinia fermentum. Donec in velit vel ipsum auctor pulvinar. Proin ullamcorper urna et felis. Lorem ipsum dolor sit amet, conse ctetur adipiscing elit. Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor eu est sagittis cursus sed eu ex. Suspendisse bibendum dignissim justo. Aliquam vestibulum magna at iaculis eleifend. Sed mattis ligula et sem egestas rutrum. Vestibulum vel ante nec erat fermentum varius. Curabitur tempus commodo velit, non commodo libero aliquam eu. Suspendisse hendrerit, urna ut convallis auctor, nunc arcu fermentum urna, eleifend vestibulum mauris nunc sit amet velit. Fusce quis massa non nibh pharetra commodo eu vel tortor. Pellentesque dui turpis, ornare at condimentum sit amet, interdum eget turpis. Praesent vitae ipsum maximus, tempus mauris ac, viverra enim. Nullam lorem lectus, venenatis sed porttitor at, cursus quis tellus.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor
Phasellrtsce scipitvarius mi. Cum sociistoque pentibus et magnis diarturtots nascetur rimulug maleada odiorbi dio gravida atcurus necuus a lorem. Maecenas tristique ori ac sem. Duis ultrices pharetra gna. Donec accumsan malesuada ornec sit amet eros. Lorem ipsum dolor sit amt consc tetuer aiing elit. Mauris fermentum tum magna. Sed laoreet aliquam leo. Ut te dolor dapbus eget elentu vel cursus eleifend elit. Aenean auctor wrna. Aliqua volutpat. Duis ac turpis. Integer rutrum ante eu lacuest um liberoisl porta vel sceleisque eget malesuada at neque. Vivam nibhus leo vel metus. Nulla facilisi. Aenean nec eros. Vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et trices posuere cubilia Suspendisse sollicitudin velit sed leo pharetra augue nec augue. Nam elit magnandrerit sit amet tincidunt ac viverra sed nulla.
Donec porta diam eu massa. Quisque diam lorem interdum vitaedapibus ac scelerisque vitae pede. Donec eget tellus non erat lacinia fermentum. Donec in velit vel ipsum auctor pulvinar. Proin ullamcorper urna et felis. Lorem ipsum dolor sit amet, conse ctetur adipiscing elit. Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor eu est sagittis cursus sed eu ex. Suspendisse bibendum dignissim justo. Aliquam vestibulum magna at iaculis eleifend. Sed mattis ligula et sem egestas rutrum. Vestibulum vel ante nec erat fermentum varius. Curabitur tempus commodo velit, non commodo libero aliquam eu. Suspendisse hendrerit, urna ut convallis auctor, nunc arcu fermentum urna, eleifend vestibulum mauris nunc sit amet velit. Fusce quis massa non nibh pharetra commodo eu vel tortor. Pellentesque dui turpis, ornare at condimentum sit amet, interdum eget turpis. Praesent vitae ipsum maximus, tempus mauris ac, viverra enim. Nullam lorem lectus, venenatis sed porttitor at, cursus quis tellus.
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie