http://zainwestujwekologie.pl
Zadanie pn. Utworzenie w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Żeronicach pracowni przyrodniczej ,,Ekopracownia młodego badacza” dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w ramach umowy dotacji.
Realizacja projektu już się rozpoczęła. Wykonano następujące zadania:
1. W pomieszczeniu zaplecza pracowni rodzice uczniów usunęli odklejające się płytki PCV
i zainstalowali panele podłogowe, koszt materiałów zakupionych w ramach udziału własnego wyniósł 1.000,00 zł.
Zaplecze, z którego usunięto stare regały i zastąpiono je szafami z pomieszczenia dydaktycznego, zyskało na funkcjonalności, bezpieczeństwie i estetyce.
2. Zamówione zostały meble i wyposażenie pracowni, sprzęt audio video, komputerowy, fotograficzny, pomoce dydaktyczne, rośliny doniczkowe.
3. We wrześniu w pracowni odbyło się 37 godzin zajęć dydaktycznych oraz 4 godziny zajęć dydaktyczno – wyrównawczych z przyrody.
4. W ramach edukacji przyrodniczej wczesnoszkolnej odbyła się realizacja bloku tematycznego ,,Tajemnice lasu’’ w ilości 4 godzin. Uczniowie klasy III wykonali makietę lasu korzystając z dostępnych w pracowni pomocy dydaktycznych (plansze, filmy, zielniki, atlasy).
5. W pracowni odbyły się 4 godziny zajęć Koła Przyrodniczego klas I-III, na którym uczniowie poznawali życie zwierząt i zorganizowali kącik przyrody „Dary pani jesieni” oraz 4 godziny zajęć wychowania do życia w rodzinie.
6. Szkolne Koło LOP przygotowało informacje na temat akcji ,,Sprzątanie Świata’’, która
w tym roku przebiegała pod hasłem ,,Turysto! Szanuj środowisko! ’’ Informacje w postaci rysunków, plakatów, tekstu zostały umieszczone na gazetce koła. Zaplanowano zakres prac dla poszczególnych klas na czas akcji, która odbyła się w naszej szkole 19 września 2014 r.
Korzystając ze słonecznej pogody uczniowie klas I – VI oraz dzieci oddziału przedszkolnego, wyposażeni w rękawiczki i worki do segregacji odpadów, wyruszyli na oczyszczanie
ze śmieci pobliskiego terenu – zagajników, poboczy dróg, leśnych ścieżek, przydrożnych łąk
i zadrzewień. Akcji sprzyjała piękna, słoneczna pogoda, co dodawało dzieciom energii
do działania. Uczniowie zebrali pełne worki śmieci co niestety świadczy o niskiej świadomości ekologicznej niektórych mieszkańców i pokazuje jak wiele jest jeszcze
do zrobienia w tej dziedzinie.
7. W oparciu o pracownię działa Koło Przyrodniczo – Ekologiczne, które prowadziło badanie zanieczyszczenie powietrza dwutlenkiem siarki wokół szkoły, za pomocą skali porostowej. Uczniowie poznali porosty jako organizmy symbiotyczne i pionierskie, analizowali ich znaczenie w przyrodzie i gospodarce, obserwowali żywe okazy w terenie i porównywali
ze skalą porostową. Członkowie koła dokonali obserwacji świerków rosnących w pobliżu szkoły jako biowskaźników wrażliwych na kwaśne deszcze.
8. Wdrożony został w życie projekt edukacyjny ,,Dolina Bzury najcenniejszym obszarem przyrodniczym naszej gminy’’. Uczniowie i nauczyciele klas IV – VI przydzielili zadania
do wykonania i ustalili osoby odpowiedzialne za wykonanie projektu.
9. Uczniowie szkoły, dzieci oddziału przedszkolnego oraz rodzice brali udział w konkursie organizowanym przez Związek Gmin Regionu Kutnowskiego ,,Wielka Zbiórka Makulatury’’, ,,Wielka Zbiórka Surowców Wtórnych’’, ,,Zbiórka zużytych baterii i CD-Romów’’. Zbiórkę makulatury i zużytych baterii poprzedziła pogadanka na temat znaczenia segregacji odpadów
i recyklingu oraz dużej szkodliwości elektrośmieci dla środowiska.