Informacja o realizowanym zadaniu
Nazwa zadania:
Utworzenie w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Żeronicach pracowni przyrodniczej „Ekopracownia młodego badacza”
Wartość ogólna zadania: 29.544,00 PLN
Dotacja: 27.544,00 PLN
Zadanie realizowane przy udziale środków:
Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi
Opis założeń projektu
Nowo powstałą pracownię, składającą się z pomieszczenia dydaktycznego oraz zaplecza, planujemy wyposażyć w stoliki i krzesła uczniowskie z możliwością regulowania wysokości (dzięki temu będą mogli z niej korzystać również młodsi uczniowie i dzieci z oddziału przedszkolnego), szafy bez szyb do przechowywania pomocy dydaktycznych, funkcjonalne biurko dla nauczyciela, bezpieczne szafki pod telewizor i magnetowid oraz akwarium. Znajdujące się obecnie w pomieszczeniu dydaktycznym oszklone szafy zostaną przeniesione do zaplecza, zastąpią tam zużyte regały na pomoce dydaktyczne. Zaplecze zostanie dodatkowo wyposażone w stojaki do przechowywania map i plansz. Tablica interaktywna z projektorem zostanie zamontowana na ścianie głównej pracowni. W pobliżu stać będzie biurko nauczyciela z przenośnym komputerem. Z tablicą zsynchronizowany zostanie wizualizer i mikroskop projekcyjny; pozwoli to nauczycielowi i uczniom na prowadzenie pokazów. Dopełnieniem całości będzie akwarium oraz wystawa hodowli egzotycznych i owadożernych roślin doniczkowych. Tablice ścienne i ścianka moderacyjna zostaną wykorzystane do ekspozycji prac uczniów i materiałów opracowanych w trakcie realizacji projektów edukacyjnych. Rolety w oknach zapewnią prawidłowe korzystanie ze sprzętu audiowizualnego. Użyteczną dekorację ścian stanowić będą nowe plansze dydaktyczne. Podwójne zestawienie stolików uczniowskich utworzy 6 stanowisk roboczych umożliwiających uczniom pracę w grupach oraz przeprowadzanie pokazów i eksperymentów.
Nowa podstawa programowa z przyrody jak również wymogi kształcenia proekologicznego kładą wyraźny nacisk na prowadzenie pracy metodami aktywnymi, rozwijanie umiejętności uczniów związanych z prowadzeniem obserwacji i doświadczeń, fizycznym poznawaniem właściwości różnych materiałów i zjawisk, bezpośrednim doświadczaniem świata. Realizację powyższych priorytetów kształcenia znacznie ułatwią zakupione pomoce dydaktyczne (55 szt.), takie jak zestawy doświadczalne, mikroskopy, lornetki, filmy, globusy, modele, stacja pogodowa oraz hodowle (akwarium, rośliny doniczkowe). Sprzęt audiowizualny (kamera, wizualizer, aparat fotograficzny, tablica interaktywna z projektorem, przenośny komputer) poszerzą zakres prowadzonych obserwacji i badań, umożliwią nagrywanie filmów, prowadzenie prezentacji multimedialnych, pokazów. Posłużą między innymi do przeprowadzenia projektów mających na celu poznanie różnorodności przyrodniczej obszaru gminy, walorów krajobrazowych i kulturowych doliny Bzury. Doskonaleniu warsztatu pracy ucznia służyć będą również zakupione przewodniki, atlasy, zeszyty edukacyjne, filmy, edukacyjny program komputerowy.
Wyposażona w nowoczesne środki dydaktyczne i audiowizualne pracownia stanowić będzie szkolne centrum edukacji ekologicznej. Odbywać będą się w niej nie tylko zajęcia z przyrody, ale również edukacja przyrodnicza wczesnoszkolna, projekty edukacyjne oddziału przedszkolnego, cykle lekcyjne z języka polskiego, historii, plastyki i techniki. W pracowni swoją działalność prowadzić będzie Koło Przyrodniczo- Ekologiczne dla klas IV-VI, Koło Przyrodnicze dla klas I-III, Szkolne Koło LOP, drużyna harcerska. Realizowane będą w niej projekty edukacyjne, spotkania z rodzicami, zaproszonymi gośćmi, lekcje pokazowe, ekologiczne konkursy i akcje.
Jednym z głównych celów funkcjonowania pracowni będzie poszerzenie świadomości ekologicznej wśród uczniów jak i miejscowej ludności, integracja działań na rzecz środowiska w oparciu o współpracę z lokalną społecznością i gminnym samorządem, promowanie szkoły jako instytucji dbającej o stan najbliższego otoczenia przyrodniczego. Celowi temu służyć będzie powadzenie badań czystości gleby, wody i powietrza, obserwacje miejscowej flory i fauny, dbałość o czystość pobliskich zagajników i terenu wokół szkoły, prowadzenie ekologicznych akcji (Zielony Tydzień, Dokarmiaj mądrze, Sprzątanie Świata), konkursów (Szukaj zysku w odzysku, Chrońmy Ziemię, Walory turystyczne naszej okolicy), ankiet (Truciciele naszego terenu), spotkań z ciekawymi ludźmi (leśnikiem, pszczelarzem, ornitologiem, myśliwym, pracownikiem Urzędu Gminy), publikacje efektów działalności ekologicznej w lokalnej prasie (Nasza Gmina). Cennym edukacyjnie doświadczeniem będzie realizacja projektów ,,Dolina Bzury najcenniejszym obszarem przyrodniczym naszej gminy’’
i ,,Drzewostan na terenie dawnych zespołów parkowo-pałacowych na obszarze Gminy Bedlno’’ z wykorzystaniem kamery i aparatu fotograficznego, przedstawieniem prezentacji multimedialnej szerszemu gronu lokalnej społeczności. Celem edukacji ekologicznej jest umożliwienie uczniom bliższego, głębszego poznania najbliższego środowiska, aby mogli
je docenić i uszanować a w przyszłości z otwartym umysłem i bez kompleksów zmieniać otoczenie czując się za nie odpowiedzialnymi.