Patron szkoły
"Taką mi wioskę wymaluj w dolinie,
Od zbóż wesołą,a od jodeł smutną...
Niechaj się cała chowa w jarzębinie,
Niech na jej łąkach siwe płótno leży..."Marię Konopnicką znamy wszyscy. Do jej życiorysu potrafi dotrzeć każde dziecko, dlatego nie będziemy przytaczać kolejnej biografii. Chcemy pokazać dlaczego nasza szkoła, Szkoła Podstawowa w Żeronicach, obrała na swego Patrona tę właśnie postać - postać wielkiej poetki polskiej, pisarki dla wszystkich, dla dojrzałych czytelników, dla młodzieży i dla dzieci. Nasza placówka położona jest malowniczo na wsi, wśród pól, łąk i lasów, wśród pięknej polskiej przyrody. Otoczona wiernymi przyjaciółmi, ludźmi, dla których ważna jest ranga i dorobek szkoły.
" A jak ciebie kto zapyta:
Kto ty taki, skąd ty rodem?
Mów żeś z tego łanu żyta,
Żeś z tych łąk, co pachną miodem;
Mów,że jesteś z takiej chaty,
Co Piastowską chatą była..."
(A jak ciebie kto zapyta)
Dzięki staraniom władz gminy, wójta Krzysztofa Kołacha, ówczesnej dyrektor placówki - pani Teresy Chodorowskiej, nauczycielom, zaangażowaniu Komitetu Budowy Szkoły oraz zrozumieniu władz oświatowych, stało się - po raz pierwszy rozbrzmiał dzwonek w Szkole Podstawowej w Żeronicach 1 września 1994r. I już wtedy wszystko było jasne, Patronką została Maria Konopnicka - pieśniarka ludu, bo wieś jest tematem wielu jej utworów i to wieś w szerokim znaczeniu, jako przyroda i ludzie pracujący na roli. Z poezji ludowej czerpała Pani Maria motywy i melodie dla swoich wierszy. Sama pewien okres w swoim życiu spędziła na wsi w Bronowie, czy Gusinie."Mała piosnka zapamięta
Każdy polny kwiat,
Czarodziejsko w niej zamknięta
Wiosna dawnych lat."
(W małej piosnce)
"Ile światła w twojej duszy,
Tyle słonka świecić będzie;
Tyle ziarna kłosy dadzą,
Ile potu na twej grzędzie!
Dobra dola tym się znaczy,
Co miłują ziemię matkę..."
Maria Konopnicka napisała tyle wierszy, piosenek i opowiadań dla dzieci, że nie trudno wybrać z obfitości to, co wydaje się najładniejsze, stosowne do wieku i najbliższe dziecięcym sercom. Dlatego kolejny argument wyboru Patrona jest oczywisty - szkoła jest dla dzieci, a Maria Konopnicka tak je ukochała."Poszły dzieci na jagody
Dla mamy, dla taty;
Rozesłał im las pod nogi
Królewskie makaty
Rozesłał im las pod nogi
Same aksamity,
Mchu kobierzec różnobarwny,
Kwiateczkami szyty."
(Z lasu)
" Co ta Józia tam zrobiła,
Że się tak za drzewo skryła
I oczki się podnieść wstydzi?
Myśli, że jej nikt nie widzi?
Wiem ja, wiem, co to za sprawa!
Panna była zbyt ciekawa,
Co tam mieści słoik który,
I wyjadła konfitury."
(Skrucha Józi)"Znakomita poetka (...) była też niepospolitą znawczynią serc i dusz dziecięcych. Wszystkie jej utwory dziatwie poświęcone, cechuje nie tylko nieskazitelna forma wiersza łatwego, ale wpadającego w ucho, lecz i głębsze odczucie świata dziecięcych umiłowań i trosk."
(Wg recenzenta "Tygodnika Ilustrowanego")
Wiersze Marii Konopnickiej mienią się różnymi kolorami - są wesołe i zadumane, uczą i wzruszają, pokazują pięko świata i towarzyszą w każdej porze roku." Zaszumiało nasze pole
Złotą pieśnią zbóż;
Wschodzi, wschodzi śliczne słonko
Wśród różanych zórz."
(Dzień dobry
"Na ganku we dworze
Pełno wrzawy, krzyku...
-Idą dzieci ze wsi,
Idą "po Maiku".
(Maiku)Najpiękniejsze wiersze dla dzieci zostały wydane w zbiorze "Co słonko widziało".
W swoich utworach poetka uczyła dzieci wrażliwości, ukazywała piękno przyrody, rozbudzała szacunek do ziemi ojczystej. Mówiła, jak kochać i rozumieć tę ziemię. To właśnie Ona jest autorką "Roty":
"Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród,
Nie damy pogrześć mowy!
Polski my naród, polski lud,
Królewski szczep piastowy..."
(Rota)
23 maja każdego roku obchodzimy szkolne święto. Jest to dzień związany z datą urodzin Marii Konopniskiej - naszej Patronki. Na stałe wpisał się do tradycji i obrzędowości szkolnej. Uczniowie przygotowują się do niego szczególnie - odbywają się uroczyste akademie, apele, konkursy: wiedzowe - na temat życia i twórczości poetki, rysunkowe - ilustracje do napisanych utworów, recytatorskie.
Każdemu dziecku z naszej szkoły znana jest postać Marii Konopnickiej. W holu szkolnym znajduje się gablota z informacjami oraz zdjęciami dotyczącymi życia i twórczości Patronki. Na ścianach wyeksponowane są cytaty z Jej utworów, w bibliotece szkolnej organizowane są ekspozycje książek Pisarki oraz gazetki tematyczne.
Ważnym wydarzeniem w życiu społeczności szkolnej był jubileusz X - lecia istnienia placówki, której dyrektorem jest obecnie pani Dorota Stelmaszczyk. Uroczystości jubileuszowe odbyły się 14 maja 2004r. i zostały połączone z rocznicą urodzin Patronki - Marii Konopnickiej.
Program uroczystości:- Msza św. w Szkole Podstawowej
- Uroczysty apel i przekazanie sztandaru
- Przemówienia zaproszonych gości
- Część artystyczna
- Otwarcie jubileuszowych wystaw i zwiedzanie szkoły
Doniosłym momentem było uhonorowanie szkoły sztandarem z wizerunkiem pisarki. Został on poświęcony podczas uroczystej mszy świętej.Rota ślubowania:
"W obliczu Boga Wszechmogącego, Ojczyzny i Patrona Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Żeronicach kładę ręce na ten sztandar i przysięgam go chronić i dbać o jego honor oraz bronić przed uszkodzeniem lub dostaniem się w niepowołane ręce. Tak mi dopomóż Bóg."